facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Top 10 vědeckých objevů za prosinec: Deprese z cesty do práce a léky na ADHD

5. 1. 2024
Top 10 vědeckých objevů za prosinec: Deprese z cesty do práce a léky na ADHD

Víte, že dotovat sportovní stadiony se nevyplatí? Trauma může být stále přítomné? A soukromé vlastnictví nemocnic má rizika? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc prosinec.

stadion

Dotování sportovních stadionů je špatnou veřejnou investicí

1. Sportovní stadiony se nevyplatí

Mezi ekonomy panuje shoda, že dotace na sportovní stadiony jsou špatnou veřejnou investicí. Dotace na stadiony převádějí bohatství z obecného daňového základu na vlastníky miliardářských týmů, milionářské hráče a bohatou kohortu fanoušků, kteří pravidelně navštěvují akce na stadionech.“

2. Trauma jako současnost

Studie mozku naznačuje, že traumatické vzpomínky jsou zpracovávány jako současná zkušenost.

3. Změna voličů

Do devadesátých let volili bílí Američané na venkově podobně jako běloši ve městech. V 90. letech 20. století začaly republikány podporovat venkovské oblasti, které zažívaly úbytek populace a ekonomický úpadek.

4. Kojení pomáhá

Kojení, a to i částečně spolu s umělou výživou, mění chemické složení – neboli metabolom – střeva kojence způsobem, který pozitivně ovlivňuje vývoj mozku a může po letech zlepšovat výsledky testů.

5. ADHD a léky

Studie zjistila, že jedinci s ADHD vykazují sníženou motivaci zapojit se do namáhavých činností, kognitivních i fyzických, což lze výrazně zlepšit léky na bázi amfetaminu.

6. Vlastnictví nemocnic

Nová studie zjistila, že soukromé kapitálové vlastnictví nemocnic učinilo péči pro pacienty rizikovější.

7. Venkovní kočky

Podle nové studie mají venkovní domácí kočky širší potravu než kterýkoli jiný predátor na Zemi. Globálně bylo pozorováno, že venkovní domácí kočky jedí přes 2 000 různých druhů, z nichž 16 % je ohroženo.

8. Deprese z cesty do práce

Výzkum zjistil, že lidé, kteří denně tráví dojížděním do práce a z práce více než 60 minut, mají 1,16krát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět depresí, než ti, kteří stráví méně než 30 minut.

9. Veganská strava

Studie vedené na Standford University na 22 párech jednovaječných dvojčat porovnávající veganskou a „všežravou“ stravu zjistila, že veganská strava zlepšuje celkové kardiovaskulární zdraví již za 8 týdnů. Studiem jednovaječných dvojčat byli vědci schopni kontrolovat genetiku, stejné domácnosti a podobný životní styl.

10. Filmy mohou být rizikové

Vydání 13 Reasons Why od Netflixu – fiktivní série o následcích sebevraždy dospívající dívky – způsobilo dočasný nárůst návštěv na pohotovosti kvůli sebepoškozování mezi dospívajícími dívkami ve Spojených státech.

Odkazy na studie a redditové žebříčky zde.

 

Autor: Eduard Petiška

Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.

Články v rubrice Blogy a komentáře nijak neodrážejí názory redakce.


Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry, stejně jako použité metody, mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení nepřesná, zájemce pro bližší informace proto odkazujeme na studie. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. V některých případech je žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum. 

Přehled zpracován ke dni: 31. 12. 2023.