facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků za duben

6. 5. 2024
TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků za duben

Portál Vědavýzkum.cz přináší přehled nejsdílenějších článků na sociálních sítích za měsíc duben. Věděli jste, že liberálové hodnotí jedince s opačnou ideologií třikrát negativněji než konzervativci? Že fyzická krása při výběru partnera není nejdůležitejší? A jak to máte s fantazií – máte jí hodně, málo?

reddit

1. Jste žena? Nechte se ošetřit lékařkou

Ženy mají menší pravděpodobnost úmrtí, když je ošetřují ženské doktorky, naznačuje studie.

Více informací naleznete zde.

2. Potrat ano či ne? To je oč tu běží…

Počet sterilizací v USA vzrostl po zrušení rozsudku Roe v. Wade. Výzkum ukazuje, že po rozhodnutí z roku 2022 vzrostl počet lidí hledajících trvalou antikoncepci, zejména mezi ženami. 

Více informací naleznete zde

3. Utajování emocí u chlapců může vést „ke smetení případu”

Výzkum zjistil, že předepisování antidepresiv u dívek-teenagerek a žen, kterým je kolem 20 let, v USA dramaticky vzrostlo, zatímco u mladých mužů „došlo k prudkému poklesu v březnu 2020 a situace trvá“.

Více informací naleznete zde

4. Vlastnosti důležitější než fyzická krása

Inteligence a laskavost jsou nejvíce ceněné vlastnosti při romantickém výběru partnerů, zjistila studie.

Více informací naleznete zde

5. Hodně i málo fantazie je problém

Většina lidí si dokáže ve své mysli představit obrázky. Ti, kteří si nic neumí představit, jsou mezi 1 % lidí s extrémní afantasií. Opakem je hyperfantasie, kdy 3 % lidí vidí obrázky ve své mysli tak živě, že nedokážou rozeznat, zda jsou skutečné nebo imaginární.

Více informací naleznete zde

6. Psychedelické houby jako možná léčba deprese a úzkosti

Nový výzkum naznačuje, že psilocybin je bezpečný a má podobné vedlejší účinky jako tradiční antidepresiva.

Více informací naleznete zde

7. Díky IQ liberálnější

Nedávná studie zjistila, že IQ skóre a genetické markery spojené s inteligencí mohou předpovídat politické sklony k liberalismu a nižšímu autoritářství. To naznačuje, že naše politické přesvědčení může být ovlivněno genetickými variacemi, které ovlivňují naši inteligenci.

Více informací naleznete zde

8. Hubnete s kombuchou?

Výzkumníci zjistili, že kvasinky a bakterie z fermentovaného, slazeného čaje kombucha změnily metabolismus tuků, aniž by došlo k jiným změnám ve stravovacích návycích, což vedlo k nižším tukovým zásobám. Čaj kombucha by mohl nabízet výhody půstu bez samotného půstu.

Více informací naleznete zde

9. Cvičení zpomaluje vnímání času

Čas se zpomaluje, když cvičíte: Studie potvrdila, že cvičení zpomaluje naše vnímání času. Konkrétně lidé mají tendenci vnímat čas jako pomalejší, když cvičí, ve srovnání s dobou, kdy odpočívají nebo po dokončení cvičení.

Více informací naleznete zde

10. Pozor na posty na FB. Liberálové je hodnotí kritičtěji

Nedávná studie zkoumala, jak liberálové a konzervativci v USA hodnotí člověka na základě jeho příspěvků na Facebooku. Výsledky ukázaly, že obě skupiny hodnotily jedince zastávající opačnou ideologii negativněji. Toto zkreslení bylo třikrát silnější mezi liberály ve srovnání s konzervativci.

Více informací naleznete zde

 

Autorka: Martina Kurfirstová, Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)

Přehled zpracován ke dni: 30. 4. 2024


Texty jsou sumarizovány do čtivé podoby, a zjednodušený popis ve formě popularizačního sdělení nemusí být přesný, zájemce o bližší informace proto odkazujeme níže na samotné studie. Titulky obsah textů taktéž zjednodušují a nejsou verifikovány s jinými studiemi, zda jejich sdělení je opravdu pravdivé.

Výsledky zmiňovaných studií stejně jako použité metody mohou být podrobeny kritice. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. V některých případech může být žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum či se žebříček může změnit od data publikace článku (žebříček je pravidelně aktualizován). Odkazy na studie a redditové žebříčky zde. O síti Reddit si můžete přečíst zde.