Vytisknout tuto stránku

Norimberk bude mít novou technickou univerzitu

12. 12. 2020
Norimberk bude mít novou technickou univerzitu

Bavorská vláda pod vedením ministerského předsedy Markuse Södera rozhodla v roce 2018 investovat do roku 2022 miliardy eur do výzkumu a vědy. Významná část těchto prostředků – 1,2 miliardy eur – půjde na výstavbu nové Technické univerzity v Norimberku. Kromě toho se bude rozšiřovat Centrum pro výzkum neutronů v Garchingu u Mnichova. Tyto rozsáhlé projekty představují příležitosti pro české firmy či vysoké školy na získání nových zakázek nebo navázání nové spolupráce.

landscape 1826979 640

Bavorské město Norimberk, které je známé svou historií i architekturou, bude mít také vlastní Technickou univerzitu

Nová Technická univerzita v Norimberku (TUN) má za cíl podpořit v Bavorsku digitalizaci a inovace, a zároveň učinit Bavorsko atraktivní pro světovou vědeckou elitu. Už v lednu 2021 má být tato již desátá veřejná univerzita v Bavorsku formálně zřízena. První magisterský studijní program v nových budovách je naplánován na podzim 2023. V budoucích letech chce mít TUN třetinu profesorů a 40 procent studentů ze zahraničí. Do výstavby univerzity v Norimberku investuje bavorská vláda přibližně 1,2 miliardy eur. Do provozu s relativně nízkým počtem 6 000 studentů investuje poté ročně dalších 220 až 240 milionů eur. Pro srovnání: elitní Technická univerzita v Mnichově má každoroční rozpočet 560 milionů eur na 43 000 studentů.

Výzkum neutronů v Garchingu

Další významný projekt na bavorské vědecké scéně je rozšíření Centra Heinz Maier-Leibnitze pro výzkum neutronů v Garchingu u Mnichova. Technická univerzita Mnichov a výzkumné centrum Jülich plánují výstavbu dvou dalších budov o velikosti 4450 m2 pro nové laboratoře a dílny Centra. Toto centrum patří mezi světové lídry ve výzkumu neutronů a pozitronů. Ročně ho navštíví kolem 1200 hostujících vědců z celého světa, aby zde provedli své výpočty. Základní výstavba bude stát 38 milionů eur. Na financování se podílí jak bavorská, tak německá vláda. Kromě výzkumu nových antibiotických účinných látek probíhá v centru také výzkum, který má umožnit vznik efektivních neutronových úložišť dat budoucnosti, či výzkum baterií a vodíkových technologií pro urychlení transformace automobilového průmyslu.

Tyto rozsáhlé i jiné menší projekty ve vědecké a technologické oblasti otevírají prostor pro budoucí přeshraniční zakázky a spolupráci jak firem, tak univerzit. Výstavba Technické univerzity v Norimberku a rozšíření Centra pro výzkum neutronů budou potřebovat mnoho dodavatelů či obchodních partnerů. Veškeré tendry budou postupně zveřejňovány na bavorské platformě veřejných zakázek.

 

 

Autoři:

Zuzana Zechovská, ekonomická expertka, Generální konzulát ČR v Mnichově

Jan Kreuter, konzul, Generální konzulát ČR v Mnichově

Člogo MEDlánek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.