Vytisknout tuto stránku

Chorvaté chtějí stejné platy pro výzkumníky napříč Evropou

28. 1. 2020
Chorvaté chtějí stejné platy pro výzkumníky napříč Evropou

Minulý týden představila chorvatská ministryně pro vědu a vzdělávání Blaženka Divjak priority chorvatského předsednictví v Radě EU v oblasti výzkumu a kosmické politiky. Jednou ze strategických oblastí je také odliv mozků ze zemí střední a východní Evropy.

1024px Blaženka Divjak 36017330981

K hlavním prioritám chorvatského předsednictví v Radě Evropské unie patří potřeba zmírnit výrazný odliv expertů – zejména výzkumníků – z chudších zemí Evropy do těch bohatších. Fluktuaci vědců by Chorvatsko rádo stabilizovalo, aby do zemí střední a východní Evropy proudili i odborníci ze Západu. „Uvědomujeme si, že posun k rovnoměrné pohybu expertů si vyžaduje účinnější reformy na národní úrovni i na úrovni EU,“ řekla ministryně Divjak na setkání komise pro výzkum a průmysl Evropského parlamentu ve středu 22. ledna.

Jedním ze způsobů, jak toho Chorvaté chtějí dosáhnout, jsou vyrovnanější platové podmínky vědců v projektech programu Marie Skłodowska Curie Actions (MSCA). Ty jsou aktuálně vypočítávány na základě národních koeficientů a grantisté z chudších zemí tak za stejnou práci dostávají méně peněz než jejich protějšky z bohatších zemí. „Lze naplánovat pilotní změny v programech MSCA, díky kterým výzkumníci dostanou za stejnou práci zaplaceno stejné množství peněz,“ řekla Divjak. „Tato změna by nám mohla nabídnout určitý vhled do toho, jaké další nástroje aplikovat v jiných částech programu Horizon Europe.“

Chorvaté se také plánují v rámci svého předsednictví soustředit na vyjednávání přístupu třetích zemí do nového rámcového programu Horizon Europe – to je aktuálně zásadní otázka i pro britské výzkumníky. V rámci dalších aktivit je během chorvatského předsednictví například plánováno projednávat, jakým způsobem může vesmírný sektor pomoci při vytváření nových pracovních míst.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness, TC AV ČR

Foto: Arno Mikkor (EU2017EE)