Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Společné programování (Joint Programming, JP) je dobrovolné partnerství členských států EU a asociovaných zemí, jehož cílem je definovat a provádět společný strategický výzkum a vývoj v oblastech tzv. „velkých společenských výzev“. Aktuálně byly vyhlášeny výzvy ve dvou iniciativách, kterých se účastní i Česko.

Obdobně jako u dalších nástrojů fungujících na úrovni EU je hlavním cílem Společného programování koordinace existujících národních programů výzkumu a vývoje nebo vytvoření nových programů společných pro všechny zúčastněné země.

Společné programování je jednou z iniciativ k naplnění konceptu Evropského výzkumného prostoru (ERA) a zahrnuje výzkum a vývoj jak základní, tak aplikovaný. V současnosti je Společné programování realizováno v 10 iniciativách. Česká republika má svého národního zástupce v iniciativách „Neurodegenerativní onemocnění/Alzheimerova choroba“, „Zemědělství, bezpečnost potravin a klimatické změny“, „Zdravá výživa pro zdravý život“, „Kulturní dědictví a globální změny“ a „Antimikrobiální rezistence“. Aktuálně jsou vyhlášeny dvě výzvy:

Dne 5. ledna 2018 byla vyhlášena výzva k předkládání předběžných návrhů projektů v rámci iniciativy Společného programování „Neurodegenerativní onemocnění“ (JPND) s názvem „Mezinárodní výzkumné projekty v oblasti zdravotní a sociální péče“. Termín pro předložení předběžných návrhů projektů – „Pre-proposals“ – je stanovený na den 6. března 2018. Více informací naleznete zde.

Dne 11. ledna 2018 byla vyhlášena výzva k předkládání předběžných návrhů projektů v rámci iniciativy JP „Antimikrobiální rezistence“ (JPIAMR) s názvem „Nové cíle, látky a nástroje“. Termín pro předložení předběžných návrhů projektů – „Pre-proposals“ – je stanovený na 7. března 2018. Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: MŠMT

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: MŠMT
Kategorie: Granty a dotace