Ve středu 27. března 2024 se v prostorách Univerzity Karlovy uskutečnilo slavnostní vyhlášení prvního ročníku prestižní Ceny Czexpats in Science, kterou získala významná česká genomička Markéta Tomková z Oxfordské univerzity.
Ředitel Czexpats Matouš Glanc, laureátka Markéta Tomková, místopředsedkyně správní rady Markéta Icha Kubánková
Ocenění Czexpats in Science, kterou udílí stejnojmenný spolek ve spolupráci s firmou DIANA Biotechnologies, je určeno mladým českým vědkyním a vědcům ze všech vědních oborů, kteří působí v zahraničí, avšak zároveň udržují silné profesní a osobní vazby s Českou republikou. Klade si za cíl podpořit a veřejně ocenit práci a úspěchy českých vědců v zahraničí. Večer zahájila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, po ní vystoupil ředitel Czexpats in Science Matouš Glanc. Oba zdůraznili, že česká věda je otevřená světu a inspirativní.
Kritéria výběru laureátů zdůrazňují nejen vědeckou excelenci, ale také společenský přesah a jasnou vizi přínosu pro budoucí rozvoj vědy a společnosti. Laureátku Markétu Tomkovou vybrala odborná porota soutěže z 37 vysoce kvalifikovaných kandidátek a kandidátů, kteří svými životními příběhy, kariérními drahami a vědeckými úspěchy potvrzují vysokou úroveň české vědy v zahraničí. Mezi osm finalistů se dostal také bioinformatik Karel Břinda, matematik a fyzik věnující se umělé inteligenci Stanislav Fořt, neurobiolog Roman Huzsár, teolog a filozof Martin Kočí, literární vědkyně Jitka Štollová, chemik Vít Svoboda a bioinformatik Jakub Tomek, manžel Markéty Tomkové.
„Mnoho českých vědců v zahraničí podporuje českou vědu, u žádné jiné národnosti jsem to nezaznamenala v takové míře. Myslím si, že je to velký potenciál pro českou vědu,“ myslí si Tomková.
Markéta Tomková svým výzkumem v oblasti genomiky a sekvenování DNA přispívá k lepšímu porozumění vzniku rakoviny a nabízí nové možnosti její prevence a léčby. Ve svém týmu pravidelně hostí studenty a postdoktorandy z ČR a aktivně se věnuje popularizaci vědy. Laureátka převzala díky podpoře DIANA Biotechnologies finanční prémii a unikátní skleněnou sošku z dílny českých designerů Kláry Janypkové a Tomáše Kučery.
Po předání ceny přednesla Markéta Tomková přednášku, v níž poutavým způsobem přiblížila svůj výzkum. V úvodu přednášky poděkovala svému manželovi, který je dle slov Tomkové jak skvělý vědec, tak i manžel a otec, jenž se rovnoměrně zapojuje do chodu rodiny. Poděkovala také svým rodičům a jmenovitě mamince, lékařce docentce Rubáčkové Popelové, která pro Markétu Tomkovou slouží jako vzor: „Mnoho žen řeší, jak skloubit práci a rodinu a lidé jim říkají: jen počkej, jednou se ti to vymstí a děti ti za to v dospělosti v uvozovkách pěkně poděkují. Ale málokdy vidíme, jak to pak s těmi dětmi v dospělosti skutečně dopadne. Já bych chtěla své mamince poděkovat, protože mi byla vzorem, že skloubit rodinu a práci je možné. A byla mi vzorem právě v tom, že práci nevzdala. Přes den zachraňovala životy, přes noc neúnavně pracovala, aby byla skvělou vědkyní, a k tomu byla skvělou maminkou,“ řekla dojatá Tomková.
Zdroj: Czexpats in Science
Iniciativa Czexpats in Science spojuje komunitu více než tisícovky českých vědkyň a vědců, kteří působí či dříve působili v zahraničí. Posláním organizace je propojovat české vědkyně a vědce s minulou, současnou i budoucí zahraniční zkušeností a společně inspirovat a pozitivně ovlivňovat české vědecké prostředí, aby česká věda byla co nejvíce otevřená, světová a ambiciózní. Toto poslání spolek naplňuje pořádáním networkingových akcí v ČR i v zahraničí, projektem unikátní interaktivní Mapy vědců, vzdělávací činností, zviditelňováním úspěchů a prosazováním systémových změn v české vědní politice. Více na www.czexpats.org
- Autor článku: ne
- Zdroj: Czexpats in Science