Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Česká republika by se měla stát členem konsorcia Evropské výzkumné infrastruktury EHRI-ERIC pro studium holocaustu. Díky tomu budou mít vědci i veřejnost lepší přístup k historickým materiálům. Po několikaleté přípravné fázi by konsorcium mělo vzniknout začátkem příštího roku.

„Dokumentace holocaustu je důležitou součástí evropského dědictví a jeho výzkum a připomínání je ze společenských i politických důvodů zásadní. Členství ČR v konsorciu pomůže českým výzkumníkům a archivářům více se zapojit do mezinárodního výzkumu holocaustu. Svým členstvím v EHRI-ERIC také Česká republika deklaruje přijetí společné zodpovědnosti za tuto kapitolu evropské minulosti,“ uvedla vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová.

Evropská infrastruktura pro výzkum holocaustu (European Holocaust Research Infrastructure – EHRI) je mezinárodní výzkumné společenství, které poskytuje virtuální i fyzický přístup ke zdrojům a službám souvisejícím se studiem holocaustu. Je určeno výzkumníkům napříč humanitními a sociálními vědami, profesionálům z oblasti kulturního dědictví a archivářům. Cílem je překonat obtíže spojené s roztříštěností archivního materiálu o holocaustu v Evropě i ve světě a přispět k dějepisnému výkladu o holocaustu. Výzkumem a vzděláváním o holocaustu tak EHRI přispívá i k boji proti antisemitismu, popírání holocaustu a xenofobii.

Za ČR se dosud na vzniku konsorcia podílel Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR, Památník Terezín, Institut Terezínské iniciativy a Národní archiv. Mezi země, které by měly do vznikajícího konsorcia vstoupit, patří kromě ČR dále Belgie, Chorvatsko, Izrael, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Spojené království. Sídlem EHRI-ERIC se stane Amsterdam. 

 

Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Kategorie: Granty a dotace