Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Evropská organizace pro molekulární biologii (EMBO) oznámila 69 nově přijatých členů a členek. Čtyři z nich působí v České republice. EMBO je organizace sdružující přední molekulární biology, která podporuje excelenci ve vědách o živé přírodě v Evropě i mimo ni. V prestižní komunitě EMBO je více než 2 000 členů z celého světa. Aktuálně jich v Česku působí 16. 

V letošním roce bylo zvoleno 60 členů a 9 přidružených členů EMBO, z toho 35 žen (51 %) a 34 mužů (49 %). Nově zvolení členové a přidružení členové žijí ve více než 20 zemích. Čtyři nově zvolení členové a členky EMBO sídlí i v České republice: Dalibor Blažek, David Staněk, Hana Hanzlíková a Julius Lukeš.

Noví členové se připojují ke komunitě více než 2 000 předních odborníků v oblasti věd o živé přírodě, včetně 91 laureátů Nobelovy ceny. Členové EMBO poskytují vedení a podporu činnostem organizace, například tím, že hodnotí žádosti o financování a působí v radě EMBO a odborných výborech. Noví členové jsou nominováni a voleni stávajícími členy. EMBO oficiálně přivítá nové členy na výročním zasedání členů v německém Heidelbergu ve dnech 25. - 27. října 2023.

Letošní laureáti byli oceněni za přínos výzkumu v oblasti věd o živé přírodě, včetně prací, které demystifikovaly, jak funguje imunitní systém, posunuly hranice porozumění našim smyslům a přinesly inovativní přístupy vedoucí k vývoji vakcín. „Tito pozoruhodní vědci a vědkyně odhalili molekulární tajemství života, prohloubili naše chápání zdraví a nemocí a připravují půdu pro další objevy a inovace. Jejich úspěchy posilují zásadní roli, kterou hraje výzkum v oblasti věd o živé přírodě v životě občanů v Evropě i ve světě,“ uvedla ředitelka EMBO Fiona Watt.

Jeden z nově zvolených českých členů EMBO, Dalibor Blažek, vede na CEITEC MUNI výzkumnou skupinu, která se zabývá dědičnými poruchami a transkripční regulací. Jeho tým se zaměřuje na funkci cyklin-dependentních kináz při buněčném růstu a dělení. V loňském roce učinil Dalibor Blažek se svým týmem velmi důležitý objev týkající se dosud neznámého mechanismu sestřihu RNA, který je klíčový pro řízení genové exprese. Řízení sestřihu prostřednictvím inhibice CDK11 může v budoucnu vést i k terapeutickým aplikacím. Tento Blažkův objev publikoval v loňském roce nejprestižnější vědecký časopis na světě Nature. „Členství v EMBO pro mě bude příležitostí být v úzkém kontaktu s nejlepšími molekulárními biology a také možností ovlivnit směřování evropské molekulární biologie,“ řekl Dalibor Blažek.

Seznam všech nových členů naleznete zde.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Masarykova univerzita 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Masarykova univerzita
Kategorie: Granty a dotace