Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Nadace Neuron vstupuje do nového roku s historickým milníkem. Na slavnostním galavečeru v Národním muzeu 19. ledna 2025 poprvé ocenila učitele, který rozvíjí lásku k vědě a inspiruje začínající vědce. Nadace tak odstartovala rok, ve kterém se chce více zaměřit na mladou generaci a její motivaci k vědě. Ocenění je součástí prestižních Cen Neuron, které Nadace uděluje za výjimečné vědecké úspěchy.

Letošní ročník se nesl v duchu motta Science is Beautiful, a to i za účasti prezidenta České republiky Petra Pavla, který předal jednu z cen. Programem provázel oblíbený herec Marek Adamczyk.

Hlavní novinka: Ocenění pro pedagogy

Poprvé v historii udělí Nadace Neuron Cenu za rozvíjení lásky k vědě, která se pojí s finanční odměnou ve výši 500 tisíc korun. Historicky prvním laureátem této ceny je Jan Černý, který se dlouhodobě věnuje popularizaci vědy a podpoře mladých talentů – například v rámci biologických olympiád či programu Science na Univerzitě Karlově, který spoluzaložil. Cenu za rozvíjení lásky k vědě předal prezident ČR Petr Pavel.

„Z Ceny Neuron za rozvíjení lásky k vědě máme obrovskou radost. Právě probouzení zvídavosti a podpora studentů je jedním z hlavních pilířů Neuronu. Jan Černý je ztělesněním dobrého a osvíceného pedagoga, který dává studentům možnost růst a nehasí jejich nadšení,” přibližuje cenu ředitelka a spoluzakladatelka Nadace Neuron Monika Vondráková.

Hlavní Cenu Neuron 2024, která se uděluje za mimořádný přínos vědě, získá v letošním roce uznávaný fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Jeho hlavní přínos tkví v pochopení solvatace iontů a elektronů ve vodě a na vodních rozhraních. Cena Neuron se pojí s odměnou 1,5 milionu korun.

Cenu Neuron pro nadějné vědce si odnese sedm mladých vědců a vědkyň, kteří dosahují významných úspěchů ve svých oborech. Laureáti získají finanční prémii ve výši 500 000 korun na podporu jejich další vědecké práce.

Přehled oceněných vědců Cen Neuron pro nadějné vědce 2024:

  • Biologie: Klára Hlouchová – zabývá se výzkumem evoluce proteinů a jejich funkcí. Její objevy mají potenciál objasnit otázky o vzniku života na Zemi a jeho možném výskytu i jinde ve vesmíru.
  • Matematika: Jan Volec – specialista na teorii grafů a kombinatoriku, který úspěšně řeší složité matematické problémy, včetně dlouho nevyřešených domněnek.
  • Počítačové vědy: Jan Křetínský – expert na verifikaci umělé inteligence a bezpečnost programových systémů. Vyvíjí matematické nástroje pro kontrolu robotů a neuronových sítí.
  • Společenské vědy: Ota Pavlíček – historik a filozof, který přispívá k výzkumu vědecké tradice a elit v minulých stoletích. Vede digitální projekty umožňující „cestování časem“.
  • Chemie: Tomáš Pluskal – vědec, který propojuje molekulární biologii a umělou inteligenci při výzkumu metabolomiky. Jeho výzkum má zásadní význam pro objevování nových léčiv.
  • Fyzika: Petr Šulc – tvůrce průlomového nástroje oxDNA pro modelování nukleových kyselin. Jeho výzkum nachází uplatnění v diagnostice i vývoji nových materiálů.
  • Medicína: Martina Benešová Schäfer – její práce v oblasti jaderné medicíny vedla k vývoji radiofarmaka pro léčbu rakoviny prostaty, které nyní pomáhá pacientům po celém světě.

Cena Neuron za propojení vědy a byznysu bude udělena startupu SophoMer, který vyvinul syntetický materiál zlepšující kvalitu diagnostických testů. Duchovními otci startupu jsou Jan Plicka a Jiří Moos, kteří spolupracují s vědeckým týmem na Ústavu makromolekulární chemie.

 

Zdroj: Nadace Neuron


Ceny Neuron

Nadace Neuron oceňuje excelentní české vědkyně a vědce a podporuje jejich práci. O laureátech Cen Neuron rozhoduje vědecká rada, která každý rok předává ocenění v sedmi oborech. Ceny Neuron jsou prestižní ocenění pro mladé vědce i pro osobnosti s mezinárodním přesahem, které jsou díky darům mecenášů spojeny i s osobní finanční prémií.

Nadace Neuron na podporu vědy

Nadace Neuron podporuje české vědecké prostředí, oceňuje excelentní vědkyně a vědce Cenami Neuron, hledá nové vědecké talenty, realizuje studentské stáže na prestižních zahraničních univerzitách a financuje výzkum v terénu v rámci Expedic Neuron, díky kterým se například podařilo objevit jedno z nejstarších mayských měst či do té doby nepopsanou opici uakari. Veškeré prostředky na chod Nadace Neuron plynou od soukromých mecenášů, mezi něž patří například Dalibor Dědek, Eduard Kučera, Josef Průša, Jaroslav Řasa, Monika Řasa Vondráková, Václav Dejčmar či Marek Vašíček a Otakar Šuffner.

Neuron doposud vynaložil na podporu a popularizaci české vědy 140 milionů korun, udělil 120 Cen Neuron a podpořil 11 vědeckých expedic ve výši 5,5 milionů korun.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Nadace Neuron
Kategorie: Granty a dotace