Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo výsledky výzvy společných česko-čínských výzkumných projektů s dobou řešení 2019-2020. V rámci aktivity na podporu mobility výzkumníků uspělo celkem 17 projektů. Nejvíce, celkem pět projektů, získalo Vysoké učení technické v Brně.
Nejvíce úspěšných projektů ve výzvě má VUT v Brně (5), následuje ho Vysoká škola chemicko-technologická v Praze se dvěma projekty. Ostatní instituce budou řešit po jednom projektu, vedle veřejných vysokých škol jde například také o Ústav molekulární genetiky AV ČR a Astronomický ústav AV ČR.
Kompletní seznam podpořených projektů naleznete na webových stránkách MŠMT zde.
Vědecky s Čínou i o Číně
Výzkumná spolupráce s Čínou se aktuálně řeší i na celoevropské úrovni. V rámci 21. summitu EU-Čína, který se uskutečnil 9. dubna v Bruselu, se tak konal například dialog o vzájemné spolupráci v oblasti inovací, kterému spolupředsedali komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas a čínský ministr pro vědu a technologii Wang Č'-kang. Evropská unie a Čína by nyní měly vypracovat společný plán, jak obohatit a sladit spolupráci ve výzkumu a inovacích.
Vedle rostoucího významu čínských institucí v rámci mezinárodních partnerství se Čína stává také stále častějším předmětem výzkumu českých vědců. Tým vědců z Univerzity Palackého v Olomouci se v rámci projektu Sinofon zaměřuje na čím dál zjevnější vliv Číny nejen na sousední země, ale také na státy střední Evropy. Více se dočtete v blogu Martina Rychlíka zde.
Autor: Vědavýzkum.cz
Zdroj: MŠMT, Evropská komise, Lidové noviny
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz