Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo výsledky 5. veřejné soutěže v programu ERC CZ. Všech osm návrhů projektů splnilo podmínky pro přijetí do veřejné soutěže.

Program ERC CZ je určen na podporu kvalitních projektů předložených do některé z výzev Evropské výzkumné rady, které byly zařazeny v rámci mezinárodního peer review hodnocení prováděného odbornými panely ERC v druhém kole do kategorie A nebo B a nezískaly podporu z evropských prostředků.

Ministerstvo v páté výzvě podpoří všech 8 projektů celkovou částkou bezmála 277 milionů korun. Tři projekty budou řešeny na Univerzitě Karlově, po dvou projektech získala Masarykova univerzita a po jednom Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Biologické centrum AV ČR a Vysoké učení technické v Brně.

Výsledky soutěže jsou zveřejněny zde.

Nejúspěšnější byla Univerzita Karlova

Na Univerzitě Karlově uspěli Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty, Zdeněk Dvořák z Matematicko-fyzikální fakulty a Alessandro Testa z Fakulty sociálních věd. První dva granty jsou typu Consolidator. Marek Stibal obdržel 58 milionů korun na zkoumání tání grónského ledovce a následné uvolňování metanu, které by mohlo být velkým problémem vzhledem k celkovému globálnímu oteplování. Zdeněk Dvořák bude řešit pojektu za 7 milionů korun s názvem Algoritmy a složitost v rámci a nad omezenou expanzí. 

Alessandro Testa obdržel Starting Grant s rozpočtem přes 12 miliónů korun. Jeho projekt je ukotven v tradici kritické a historické antropologie náboženských vyznání a praktik ve střední a východní Evropě po roce 1989 a je postaven na použití historiografických a etnografických metod.

Nejlépe hodnocení byli vědci z CEITEC MU

Dohromady přes 110 milionů korun na výzkum bakteriálních či virových infekcí získali dva projekty výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity. O podporu žádali Robert Vácha a Gabriel Demo a jejich výzkumy byly vyhodnoceny jako nejlepší z osmi podpořených projektů. Tým Roberta Váchy bude zkoumat nové molekuly, které mohou pomoci s řešením rostoucí antibiotické rezistence bakterií. Skupina Gabriela Dema bude zase studovat mechanismy virových infekcí, konkrétně otázku přepisu jejich genetické informace v infikované buňce. Oba projekty jsou plánované na pět let.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: MŠMT

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Granty a dotace