Dne 1. března 2024 odstartoval již devátý ročník soutěže PRIMUS, který si klade za cíl podporovat vědecké pracovníky, zvýšení dynamiky vědecké práce včetně mobility pracovníků a v neposlední řadě také rozvoj mladých vědeckých pracovníků. Máte-li zájem se aktivně zapojit, máte možnost do 22. dubna 2024.
Využijte jedinečnou možnost, jak založit novou vědeckou skupinu či laboratoř na Univerzitě Karlově.
Důležité informace
- Soutěž Primus se řídí Zásadami schválenými Vědeckou radou UK, které jsou obsaženy v Opatření rektora č. 6/2024, a také Vyhlášením devátého kola soutěže zveřejněným v Opatření rektora č. 7/2024.
- Podání soutěžního návrhu je možné prostřednictvím webové aplikace na adrese http://veda.is.cuni.cz. (Doporučujeme použití nejnovějších verzí prohlížečů Chrome či Mozilla Firefox.)
- Pro přihlášení prosím použijte své číslo osoby, které naleznete pod fotografií na průkazu UK, a heslo z Centrální autentizační služby UK: http://cas.cuni.cz.
- Kontakt Odbor pro vědu a výzkum RUK, e-mail: primus@ruk.cuni.cz
Podmínky 9. kola soutěže PRIMUS
Předkladatel/předkladatelka soutěžního návrhu musí, v době podání projektu, mít max. 8 let od udělení Ph.D. (nebo jeho ekvivalentu). Má zpravidla dlouhodobé zahraniční zkušenosti či přichází ze zahraničí. Držitel/držitelka projektu Primus musí být po dobu realizace projektu zaměstnancem/zaměstnankyní univerzity. Jeho/její pracovní úvazek musí být minimálně 0,5 v rámci univerzity po celou dobu realizace projektu.
Hlavní řešitel: zájemce s ukončeným doktorským studiem (ne více než 8 let od ukončení)
Ostatní členové týmu:
- akademičtí, vědečtí, výzkumní, techničtí a odborní pracovníci
- magisterští a doktorští studenti
- postdok pracovníci
Vyhlášení sedmého kola soutěže: 1. března 2024
Poslední možnost registrace osob mimo UK: 8. dubna 2024
Ukončení podávání návrhů: 22. dubna 2024
Zahájení řešení: nejdříve 1. ledna 2025
Doba řešení projektů: 4 roky
Jaká jsou nejdůležitější kritéria soutěžního návrhu?
- závažnost a kvalita předkládaného projektu,
- dosavadní vědecká činnost předkladatele/předkladatelky s důrazem na originální výsledky a mezinárodní spolupráci včetně zahraničních pobytů,
- samostatnost předkladatele/předkladatelky,
- zda projekt povede ke vzniku nového směru výzkumu, který bude v souladu se záměry pracoviště,
- zda projekt vytváří dobré předpoklady pro vedení studentů/studentek doktorského studia,
- zda odborná úroveň řešitelského týmu a přiměřenost finančních nákladů odpovídají stanoveným cílům.
Jak je projekt financován?
Každý projekt je kofinancován univerzitou a fakultou/VŠ ústavem. Univerzita podpoří projekt stejnou částkou, ke které se zavážou podporující fakulty/VŠ ústavy. Univerzitní podpora bude maximálně do výše 1,5 mil. Kč ročně na jeden projekt (tedy, včetně financování ze strany fakulty/VŠ ústavu maximálně 3 mil. Kč ročně). V případě, kdy žadatel/žadatelka strávil/strávila nejméně poslední dva kalendářní roky z posledních tří na zahraničním pracovišti, může hodnoticí komise doporučit finanční institucionální podporu ze strany univerzity až do výše 2 mil. Kč/rok (tedy včetně financování ze strany fakulty/VŠ ústavu maximálně 4 mil. Kč/rok) a/nebo úpravu poměru financování projektu ve prospěch fakulty/VŠ ústavu. Podmínkou udělení podpory v této výši je závazek fakulty/VŠ ústavu k finanční podpoře projektu nejméně stejnou částkou, a/nebo upravení poměru financování projektu ze strany univerzity, a to až do výše tří čtvrtin požadovaných finančních prostředků.
Zdroj: Univerzita Karlova
Primus je program, jehož cílem je podpořit mladé vědecké pracovníky s mezinárodními zkušenostmi při zakládání nových výzkumných skupin a laboratoří na Univerzitě Karlově. Vybraným mladým vědcům bude umožněno vést vlastní nezávislé projekty po dobu 4 let. Jedním z dlouhodobých cílů výzkumného programu je zvýšit úspěšnost univerzity při získávání významných mezinárodních grantů (např. grantů Evropské výzkumné rady - ERC).
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Karlova