Až do 31. července 2019 probíhá již šestnáctý ročník mezinárodní soutěže Galileo Masters o nejinovativnější komerční aplikaci systému Galileo. Soutěž, kterou tradičně pořádá německé Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen (AZO), letos nabídne ceny o celkové hodnotě přes 1 milion euro.
Novinkou letošního ročníku je možnost vyhrát 15 tisíc Euro buď jako Startup of the year nebo Idea of the year. Evropská komise tři úspěšné návrhy podpoří prostřednictvím E-GNSS akceleračního programu v hodnotě 62 tisíc Euro. Letošní ročník nabízí též speciální 5G IoT Challenge, Galileo-Copernicus Synergy Challenge, University Challenge a GNSS Living Lab Prize. Vítězi kromě finanční odměny získají možnost využít technické, podnikatelské a právní poradenství pro realizaci svých business plánů a využít partnerskou síť s více než 140 členy včetně inkubátorů. Partnery letošního ročníku soutěže jsou Agentura GSA, Evropská komise, Evropská kosmická agentura (ESA), Německá agentura pro letectví a kosmonautiku (DLR) a Spolkové ministerstvo dopravy a datových sítí (BMVI).
Základní podmínkou pro přihlášení do soutěže je, aby navrhovaný nápad využíval systémy družicové navigace s důrazem na systém Galileo. Přihlásit se mohou začínající i zavedené soukromé firmy, zapálení jednotlivci, studenti či čerství absolventi vysokých škol, výzkumné týmy a další. Návrh se může nacházet ve fázi ideje, rozvinutého systémového řešení či prototypu v libovolné fázi vývoje. Návrhy budou hodnoceny odbornou porotou podle řady kritérií, přičemž mezi nejvýznamnější patří vztah k GNSS, technická proveditelnost, potenciál k uplatnění na trhu a ošetření právních aspektů a rizik. Každý návrh nejprve prochází vyhodnocením v regionálním kole, které si navrhující zvolí dle vlastního výběru. Vítězové regionálních kol postupují do finále soutěže, jehož vítěz bude představen na slavnostním vyhlášení koncem roku.
V rámci České republiky nyní probíhá regionální kolo soutěže, jehož vítězi získají možnost využít nabídku služeb Agentury pro rozvoj podnikání a investic – CzechInvest a ESA BIC Prague o celkové hodnotě až 4000 EUR. Podrobný popis nabízených služeb naleznete v dokumentu zde.
Návod na přihlášení do soutěže naleznete zde a samotné soutěžní návrhy můžete vkládat do databáze Galileo Masters do 31. července 2019.
Regionálním organizátorem soutěže je Ministerstvo dopravy ČR, Odbor ITS kosmických aktivit a VaVaI. Partnery letošního ročníku jsou Agentura pro rozvoj podnikání a investic - CzechInvest.
Více informací naleznete zde.
Zdroj: Czech Space Portal
- Autor článku: ne
- Zdroj: Ministerstvo dopravy