Vědecká rada Evropské rady pro výzkum (ERC, European Research Council) publikovala na svém webu prohlášení k příštímu evropskému rámcovému programu pro výzkum a inovace (FP10), v němž vyzývá ke zvýšení rozpočtu pro prestižní evropské vědecké granty a apeluje na zachování nezávislosti Vědecké rady ERC.
Evropská rada pro výzkum (ERC) byla založena v roce 2007. Skládá se z nezávislé Vědecké rady, jejíž správní orgán tvoří významní evropští vědci, a výkonné agentury, která je zodpovědná za provádění ročního pracovního programu, vyhlašování výzev k podání návrhů, poskytování informací a podpory žadatelům, organizaci hodnocení recenzenty, uzavírání a správu grantových smluv, poskytování pomoci Vědeckému výboru ERC a komunikaci o ERC.
„Rozpočet se nezměnil od roku 2009. To snižuje hodnotu a prestiž grantů ERC. Navýšení rozpočtu by tyto problémy řešilo a umožnilo by větší podporu přirozené spolupráce pomocí ERC Synergy grantů. Současný rozpočet Evropské výzkumné rady činí přibližně 2 miliardy eur ročně. Aby mohla Evropská výzkumná rada dosáhnout plného potenciálu a její působení mělo dopad po celé Evropě, bylo již v roce 2003 odhadnuto, že by rozpočet na ERC granty měl odpovídat 5% rozpočtu národních výzkumných agentur Evropy, což nyní odpovídá přibližně 5 miliardám eur,” píše v prohlášení Vědecká rada ERC.
Nezávislost Vědecké rady a procesů
Další část prohlášení vyjadřuje obavu ze standardizace procesů: „Jednoduché, flexibilní a na míru připravené postupy ERC by neměly být ztíženy snahami o standardizaci procesů a systémů napříč rámcovým programem (Horizon Evropa) a dalšími programy financovanými Evropskou unií. Standardizovaný přístup nemůže poskytnout flexibilitu, která je potřebná k rychlému reagování na potřeby evropské vědecké komunity,” obává se Vědecká rada ERC, která v prohlášení zároveň zdůrazňuje nutnost zachování své nezávislosti: „Tato nezávislost zahrnuje schopnost určovat průběh ERC výzev a to, jak jsou granty spravovány, aby vyhovovaly potřebám špičkového výzkumu.”
Ve Vědecké radě ERC je celkem 22 vědců zastupujících různé obory. Ve Vědecké radě je i jaderná fyzička Alice Valkárová z České republiky. „Prostý návod, jak se stát členem VR ERC, neexistuje. Nominanty vybírá skupina vědců stanovená Evropskou komisí na základě jejich vědeckých výsledků a také zřejmě jejich aktivit v oblasti výzkumné politiky v jejich mateřských státech,“ říká Alice Valkárová.
Nobelisté, patenty i vakcína proti Covid-19
ERC podpořilo za svou 17letou existenci již přes 13 000 projektů, držitelé ERC grantů byli 87 různých národností a působili na více než 900 výzkumných institucích v rámci EU a v přidružených zemích. 40 % projektů podpořených Evropskou výzkumnou radou přineslo výsledky, které jsou následně citovány v patentech. Samotní držitelé ERC grantů registrovali 2 200 patentů a jiných forem ochrany duševního vlastnictví jako jsou ochranné známky. Dále přibližně 400 výzkumníků, kteří byli podpořeni ERC grantem, založilo startupové společnosti.
Mezi ERC grantisty je 14 nositelů Nobelových cen, 6 Fieldsových medailí, 11 Wolfových cen a mnoha dalších ocenění. Výzkumníci financovaní ERC vytvořili přes 200 000 článků publikovaných v recenzovaných časopisech. Publikace vědců podpořených Evropskou výzkumnou radou se vyskytují sedmkrát častěji v 1 % nejcitovanějších oborových časopisech než publikace ostatních vědců a ERC grantisté jsou mnohem častěji mezi nejcitovanějšími vědci světa než ostatní vědci. Tito výzkumníci také přispěli k mnoha širším cílům EU v oblasti zelené a digitální transformace a společenským výzvám, jako je zlepšování zdraví nebo řešení demografických trendů, ač jim to nenařizovalo žádné tematické omezení výzev. Dosáhli průlomů v klíčových technologiích, jako jsou umělá inteligence a kvantová informační technologie, a vynikají jako lídři v inovacích.
Analýza z roku 2021 prokázala, že 607 grantů podpořených ERC významně přispělo k výzkumu nemoci covid-19. Například řešitel ERC grantu Uğur Şahin, jehož původním cílem byl vývoj vakcíny proti rakovině, efektivně využil svůj předešlý výzkum tak, že vyvinul vakcínu Pfizer. Jiná ERC analýza ukázala, že z 2 500 vědeckých prací týkajících se změn klimatu zmíněných ve zprávách hodnocení Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) bylo 854 vypracováno v rámci grantů ERC.
V říjnu 2023 Evropská komise zveřejnila seznam deseti klíčových oblastí technologií pro ekonomickou bezpečnost EU, mezi nimiž jsou čtyři považovány za zvláště citlivé: pokročilé polovodiče, umělá inteligence, kvantové technologie a biotechnologie. Všechny tyto oblasti jsou právě oblastmi, kde je důležitý špičkový výzkum financovaný ERC. Přesto Vědecká rada ERC zdůrazňuje, že vědci nemohou být svazováni vyhlášenými tematickými výzvami, ale měli by mít i nadále zachovanou svobodu v tom, jaká témata považují za relevantní pro svůj výzkum.
Autor: Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)
Grafika: ERC
Zdroj: ERC
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz