Agentura CzechInvest podporující startupy v Česku otevírá další výzvu projektu Technologická inkubace. V pořadí již pátá výzva s alokací 104,8 milionu korun byla spuštěna 30. října a potrvá do 29. listopadu 2024. Program, který podporuje startupové prostředí prostřednictvím sedmi specializovaných technologických hubů, nabízí podnikatelům pomoc s jejich inovativním produktem či službou.
Nyní spolupracuje s téměř 180 firmami z plánovaných 250, projekt se tak již přehoupl přes svou symbolickou polovinu.
„Technologická inkubace je významný počin na podporu inovací a transferu technologií do byznysu. Jde jak o důležitý signál trhu, že stát má zájem o rozvoj nových, inovativních firem, tak o jejich finanční a expertní podporu. Je to také příspěvek naší agentury k modernizaci české ekonomiky. Z velkého zájmu firem o program i řady projektů je patrné, že Česko disponuje značným technologickým potenciálem. Je přirozené, že jen část startupů na trhu nakonec uspěje, ale jsem přesvědčen, že se jim to skutečně podaří. Jsem rád, že program je dobře vnímán veřejným a soukromým sektorem, jak ukázal i úspěšný Czech Startup Week, který se konal minulý týden,“ uvádí Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Cílem Technologické inkubace je nastartovat startupový ekosystém v Česku i proto, že jsou jeho tuzemští investoři ochotní investovat spíše až v pozdější fázi vývoje produktu nebo služby. Program je otevřený podnikatelům z celého Česka a zaměřuje se na sedm klíčových technologických oblastí: umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, zachování a ochrana života nebo zvýšení jeho komfortu (včetně zdravotnictví, biotechnologií a bezpečnostních řešení) a pokročilé materiály.
„Zpravidla se nám hlásí začínající podnikatelé a podnikatelky, jejichž podnik je ještě v rané fázi komerčního vývoje a jeho stáří nepřesáhlo 2 roky. Důležité je, že je projekt technologicky unikátní, škálovatelný a má realizovatelný byznys plán. V době podání žádosti není potřeba mít zaměstnance nebo vykázané tržby. S řadou aspektů podnikání pomůžeme v rámci nepřímé podpory, kde inovátoři a inovátorky získají mimo jiné na míru sestavené odborné poradenství a mentoring. To vše po dobu až dvou let,“ vysvětluje Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj v agentuře CzechInvest.
Přidanou hodnotou pro startupy je úzká mezisektorová spolupráce napříč státní, soukromou a akademickou sférou. Klíčovými partnery jsou například inovační centra nebo univerzity po celém Česku. Oborová spolupráce a partnerství jsou následně možné i v rámci tematických hubů. Součástí je také přístup do celého startupového ekosystému Technologické inkubace. Technologická inkubace představuje největší iniciativu pro podporu startupů v historii České republiky s celkovou alokací přibližně 680 milionů korun. Program je financován ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci programu The Country for the Future.
Více informací o programu a nové výzvě naleznete zde.
Zdroj: CzechInvest
- Autor článku: ne
- Zdroj: CzechInvest