Univerzita Karlova vyhlašuje 5. ročník soutěže Primus pro mladé perspektivní vědce, zejména pro ty, kteří se vracejí po dlouhodobé stáži v cizině nebo na UK doposud nepůsobili. Cílem programu je podpořit špičkové pracovníky při zakládání a rozvoji nových vědeckých skupin a laboratoří.
Dne 1. března 2020 odstartuje již pátý ročník soutěže Primus, který si klade za cíle podporu vědeckých pracovníků, zvýšení dynamiky vědecké práce včetně mobility pracovníků a v neposlední řadě také rozvoje mladých vědeckých pracovníků.
„Chceme zachytit nejlepší z našich mladých lidí a nabídnout jim nadstandardní prostředky, aby ukázali, jestli jsou schopni vést vlastní týmy. Pokoušíme se dát šanci těm, kteří obstáli v zahraničí, aby k nám mohli přinést zkušenosti a vybudovat něco vlastního," uvedl prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou činnost Jan Konvalinka v nedávném rozhovoru. „Primus je velkorysý v tom, že uchazeč může dostat až čtyři miliony korun ročně a může si s nimi dělat v podstatě co chce. Může si určit výši platu, nabrat si tým, pořídit přístroj nebo nakoupit chemikálie. Programem Primus se nám podařilo nastavit trend, který teď ostatní výzkumné organizace a univerzity u nás kopírují. Je to krok dobrým směrem,“ dodává Konvalinka.
Hlavním řešitelem grantu může být zájemce, který dokončil doktorské studium nejpozději před 8 lety. Doba řešení projektu jsou 3 roky s možným prodloužením o další dva. Univerzitní podpora činí maximálně 1,5 milionu korun ročně. V případě, kdy předkladatel podává projekt ze zahraničního pracoviště, kde strávil nejméně poslední dva kalendářní roky, může hodnotící komise doporučit vyšší finanční institucionální podporu a to až do výše 2 miliony korun za předpokladu, že se příslušná fakulta/VŠ ústav zaváže k finanční podpoře projektu nejméně stejnou částkou, nebo i upravení poměru financování projektu ze strany Univerzity, a to až do výše tří čtvrtin požadovaných finančních prostředků.
Jedním z dlouhodobých cílů je také zvýšit úspěšnost univerzity při získávání mezinárodních grantů. Očekává se proto, že předkladatelé návrhů, kteří budou v soutěži úspěšní, vytvoří na Univerzitě Karlově vlastní laboratoře/vědecké směry a budou schopni podat si do ukončení řešení projektů Primus žádost o grant ERC.
Soutěž se řídí Zásadami schválenými Vědeckou radou UK, které jsou obsaženy v Opatření rektora č. 41/2019.
Podávání soutěžních návrhů do 5. kola soutěže Primus probíhá od 1. 3. 2020 do 20. 4. 2020. Výsledky budou zveřejněny do konce června 2020.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: Univerzita Karlova
- Autor článku: ne