Autonomní auto, recepční, aplikace pro nevidomé, rozpoznávání hlasu, virtuální elektrárna, vývoj léku proti koronaviru – tady všude má své místo umělá inteligence. Její větší využití v praktickém životě chtějí prosadit brněnští odborníci, kteří pracují v této vědecké oblasti. Založili proto společnou platformu Brno.AI, za kterou stojí odborníci z nejen z Masarykovy univerzity a VUT, ale také Jihomoravský kraj, město Brno, inovační agentura JIC a zástupci mnoha brněnských firem.
Platforma nabídne prostor pro sdílení informací, setkávání, propojování firem, univerzit i veřejné správy, nacházení příležitostí pro realizaci projektů, jejím prostřednictvím se bude umělá inteligence přenášet do skutečného světa.
„Základním smyslem Brno.AI je napomoci propojení výzkumu v oblasti umělé inteligence na brněnských pracovištích, napomáhat přenosu nových poznatků do praxe v přímé spolupráci s průmyslem, a v neposlední řadě také zviditelnit náš region na mapě center s vysokou koncentrací špičkového výzkumu v oblasti umělé inteligence,“ vysvětluje vedoucí Institutu teoretické informatiky Fakulty informatiky MU Antonín Kučera.
V Brně už vznikly úspěšné AI projekty. Na Masarykově univerzitě je jím například využití umělé inteligence při hledání léku proti koronaviru vedoucího Loschmidtovy laboratoře proteinového inženýrství na Přírodovědecké fakultě MU Jiřího Damborského.
„Na Masarykově univerzitě působí řada výzkumných skupin, které metody umělé inteligence aktivně rozvíjejí, používají, nebo používat chtějí. Týká se to prakticky všech oborů. Kromě technických otázek přináší rozvoj umělé inteligence netriviální problémy také v rovině společenské a právní a naše univerzita je schopna tyto výzvy postihnout v celé jejich šíři,“ dodává k využití a propojení platformy s univerzitou Kučera.
Platforma má v plánu pravidelné akce, na kterých se profesionálové i manažeři firem budou potkávat a navzájem si představovat svou práci a hledat prostor pro spolupráci.
Zdroj: Masarykova univerzita
Obdobná platforma na podporu umělé inteligence vznikla v Praze v roce 2019. O iniciativě prg.ai, kterou založily ČVUT v Praze, Univerzita Karlova a Akademie věd ČR společně s hlavním městem, jsme psali zde.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita