Unikátnímu nanokompozitnímu materiálu na sorpci radionuklidů, který vzešel ze spolupráce firmy TOSEDA s Ústavem anorganické chemie AV ČR a Ústavem jaderného výzkumu Řež, pomohla na svět Technologická agentura ČR (TA ČR). Nový materiál pomáhá s čištěním životního prostředí od radioaktivní zátěže vytvořené člověkem.
Částkou přesahující 23 milionů korun podpořila projekt uznávaného týmu výzkumníků z Pardubic, kteří se dokázali prosadit i na zahraničních trzích. Spolupracují například i s Evropskou kosmickou agenturou.
Státní podpora výzkumu a inovací přispěla k vývoj špičkových konkurenceschopných kompozitních nanomateriálů na bázi grafenu s unikátními vlastnostmi pro aplikace příznivé životnímu prostředí. Na vývoji spolupracovali specialisté firmy TOSEDA s výzkumníky z Ústavu anorganické chemie AV ČR, v.v.i. (ÚACH), Ústavu jaderného výzkumu Řež, a.s. (ÚJV) a společností ROKOSPOL, a.s. (ROKOSPOL), v jejíž provozech se nový materiál vyrábí. „Spolupráci jsme podpořili z Programu ALFA. Výsledkem je vysoce sofistikovaný nanomateriál určený pro sorpci a záchyt radionuklidů na bázi grafenu. To je jedna z forem uhlíku, která se v přírodě nevyskytuje, ale má úžasné vlastnosti,“ informoval Petr Konvalinka, předseda TA ČR.
Grafen patří mezi nejpevnější materiály na světě, je třeba více než dvěstěkrát pevnější než železo, zároveň je i tvrdší, lehčí a snadno recyklovatelný. Jednou z mnoha výjimečných vlastností materiálu je tak jeho šetrnost k přírodě. „Podpora dalšího z projektů týmu společnosti TOSEDA nás těší o to více, že byť má firma regionální charakter, je příkladem pro všechna výzkumná a vývojová centra a pracoviště v republice, včetně těch velkých v tom, jak uplatnit výsledky výzkumné práce v praxi a zasloužit si mezinárodní úspěch,“ zdůraznil Petr Konvalinka.
Výsledky projektu přispějí k minimalizaci radioaktivní kontaminace, a tím i ke snížení zátěže vytvořené v životním prostředí člověkem. „Naši nanotechnologii lze použít například pro záchyt radionuklidů z povrchových důlních vod nebo v případě výjimečných havárií jaderných elektráren,“ prozradil Jiří Zelenka, jednatel výzkumného a vývojového centra TOSEDA, které sídlí v areálu TechnoParku Pardubice. Kompozitní „pohlcovač“ na bázi grafenu má oproti jiným sorpčním materiálům, jako jsou bentonity, kaolin či aktivní uhlí, unikátní vlastnost, a sice schopnost velmi rychle tvořit komplexní sloučeniny radionuklidů se substrátem.
Společnost TOSEDA vznikla v roce 2010 původně jako obchodní společnost. O tři roky později se rozšířila a její hlavní podnikatelská činnost se změnila na výzkum, vývoj a výrobu pokročilých polymerních a nanokompozitních materiálů pro aplikace v různých odvětvích. Vědci z pardubické části Staré Čívice vyvíjí materiály pro vesmírné rakety a satelity. Současným trendem kosmického průmyslu je náhrada tradičních kovových součástí za lehké kompozitní materiály, na které se právě v Pardubicích zaměřili.
„Vyvíjíme unikátní materiály pro největší evropské výrobce kosmických zařízení. Našimi nejdůležitějšími zákazníky jsou Airbus, MT Aerospace, Thales Alenia Space a Evropská kosmická agentura (ESA),“ řekl jednatel společnosti TOSEDA Jiří Zelenka. Vyvinuté materiály musí odolávat velmi agresivnímu kosmickému prostředí (výrazná změna teplot, ionizující záření, vakuum, mikrometeority atd.). Z vyvinutých materiálů stojí za zmínku ochranná vrstva pro zrcadla satelitů, tepelně vodivé mezivrstvy nebo multifunkční antikorozní nátěr.
Zdroj: TA ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: TA ČR