Podle nové analýzy společnosti Consumer Technology Association (CTA), která pořádá také veletrh start-upů CES, patří Česko mezi třináctičlennou skupinu zemí s nejlepším inovačním prostředím a umístilo se tak nad průměrem Evropské unie. Vyniklo především v přístupu k samořiditelným vozům.
Z 38 států, které analýza zkoumala, se Česká republika umístila mezi třinácti nejlepšími zkoumanými státy, a to konkrétně na desátém místě. Na první příčce se umístilo Finsko. Mezi další země z kategorie inovačních šampionů v následujícím pořadí patří také Spojené království, Austrálie, Švédsko, Spojené státy, Singapur, Nizozemsko, Kanada, Portugalsko, Rakousko, Dánsko a Nový Zéland. Další země jako Německo, Izrael, Japonsko nebo Jižní Korea se umístily až ve druhé méně výkonné skupině zemí. Na přehled jednotlivých zemí se můžete podívat zde.
Analýza srovnávala země ve dvanácti kategoriích. Diverzita se zaměřuje na etnickou různorodost země a na poměr žen a mužů na pracovním trhu. Kategorie svoboda se týká míry občanské a osobní svobody v zemi. Další položka se týká širokopásmového připojení, rychlosti a dostupnosti internetu v zemi. Lidský kapitál hodnotí podíl vysoce vzdělaných pracovníků na pracovním trhu v zemi. Dále se hodnotí výše daní v jednotlivých zemích, investice do výzkumu a vývoje a podnikatelská aktivita, která se měří počtem nových firem na jeden tisíc obyvatel.
K dalším srovnávaným kategoriím patří možnosti využití technologie dronů v jednotlivých zemí, sdíleného užívání automobilů (ridesharing), a přístup země k samořiditelným vozům. Dále se hodnotí možnosti krátkodobých pronájmů v zemi a kvalita životního prostředí – zejména kvalita vzduchu a vody. Na podrobnou metodologii analýzy se podívejte zde.
Česká republika se dobře umístila v kategorii diverzity, v oblasti občanských svobod a v investicích do výzkumu a vývoje. Výtečně se umístila v kategorii přístupu k samořiditelným vozům. Naopak nejhůře se umístila v kategorii podnikatelské aktivity. Mezi české firmy, které průzkum zvlášť jmenuje, patří Avast, CDN77 a Cognitive Security.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: CTA
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz