Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

České kosmické startupy se nedrží při zemi a už vůbec ne při Zemi. Za posledních 5 let se tuzemským malým projektům podařilo vyslat družici na orbitu, odhalit tajemství renesančního obrazu za miliardy nebo přilákat pozornost mezinárodních gigantů.

V květnu roku 2016 Evropská kosmická agentura v Praze otevřela svůj první byznysový inkubátor ve střední a východní Evropě. O dva roky později se k hlavnímu městu přidalo i Brno. Od té doby do českého ESA BIC, který v tuzemsku funguje pod záštitou CzechInvestu, vstoupilo už 34 startupů. Poslední tři CzechInvest představí během následujícího měsíce. 

Co je to kosmický startup?

Vesmírné technologie nejsou jen rakety a družice (i když malé družice, CubeSaty, a suborbitální rakety byste v ESA BIC Prague našli).Jsou to také projekty na snížení pesticidů v zemědělství, ultralehká kola z grafitu nebo rentgeny na umění. I u těchto na první pohled zcela „pozemských“ tuzemských startupů najdeme spojení s vesmírem.

Podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury (ESA BIC) v České republice vyhledává právě startupy, které ke svému podnikání využívají vesmírné technologie.

Česká konkurence Google Maps a potvrzený originál Raffaela

Úspěchů za pět let existence ESA BIC české kosmické startupy nasbíraly takzvaně “mraky” – a to po technické stránce opravdu v mracích, nad nimi i pod nimi.

Například startup Spacemanic na začátku letošního roku vyslal svou družici GRBAlpha na oběžnou dráhu. Tato slovensko-česko-maďarsko-japonská kosmická krychle typu CubeSat bude pomocí scintilačního detektoru zkoumat gama záření.

GRBAlpha 5

Malá družice typu CubeSat GRBAlpha, kterou vynesla raketa Sojuz 20. března 2021. Zdroj: Spacemanic

Pod hranicí vesmíru (ale stále ještě ne na zemi) zase hlásí úspěchy firma Stratosyst, která v roce 2021 slavnostně začne se stavbou své nebeské stanice Skyrider v pražských Letňanech. Startup Stratosyst vyvíjí takzvané HAPS (High Altitude Pseudo Satellites), které ze stratosféry suplují družice – jsou ale mnohem levnější, ekologičtější a díky nižší výšce neorbitují, ale zůstávají stacionárně nad pozorovaným místem. Dokážou tak například signálem pokrýt katastrofou zasaženou oblast nebo poskytovat informace o šíření požárů v reálném čase.

Stratosyst SkyRider2021 render2

Stratosférická platforma Skyrider. Zdroj: Stratosyst

Přímo z orbity pak získává pro své podnikání data firma MapTiler, která k podnikatelskému souboji vyzvala giganta Google. Na rozdíl od mapového Goliáše ale startup MapTiler nabízí customizaci a umožňuje tak výrobu map na míru. Designové mapy si od nich kupuje například NASA, IBM i BBC. Mapy MapTiler nyní využívá téměř 300 milionů uživatelů měsíčně.

Maptiler cloud Prague snipped 2

Stejné místo, stejný geografický kontext, jiné zpracování. Zdroj: MapTiler

Společnost InsightART zase ve svém podnikání napojila vesmír na trh s uměním – využívá k tomu částicový detektor používaný na Mezinárodní kosmické stanici k měření radiace. Ten startup upravil do současné podoby robotického skeneru RToo, který je jedním z prvních rentgenů na světě specializovaných na průzkum uměleckých děl. Firmě InsightART se tímto způsobem podařilo poskytnout unikátní data a pomoci tak potvrdit originalitu obrazu Madona s dítětem. Autorem obrazu je skutečně renesanční umělec Raffael Santi.

InsightART Madonna and Child optical and X ray images

Raffaelův obraz Madona s dítětem a kombinace spektrálních snímků z robotického skeneru RToo. Zdroj: Jiří Lauterkranz, InsightART.

Pravdou je, že technologie pocházející z kosmického výzkumu a průzkumu využíváme v běžném životě dennodenně. Když používáme navigaci, fotíme mobilem nebo kontrolujeme předpověď počasí. Když si nazouváme tenisky, ani nás nenapadne, že jsou vyrobené technikou vyfukování pryže – formováním, která bylo prvně použito při výrobě oděvu astronautů.

I nyní se v kosmické vědě a průmyslu pracuje na technologiích, které si jednou obujeme se stejnou lehkostí jako tenisky ze skafandru. Byznysový inkubátor ESA BIC a agentura CzechInvest podporují startupy, aby tak pomohly najít českého vesmírného Baťu.

 

ESA loga

 

Zdroj: CzechInvest

redakčně upraveno

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CzechInvest