Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo s agenturou CzechInvest smlouvu k projektu Technologická inkubace. Z programu The Country for the Future na něj půjde miliarda korun.

Během pět let se tak podpoří na 250 inovativních technologických start-upů v sedmi klíčových oblastech, mezi kterými mimo jiné je umělá inteligence, kreativní průmysl, kosmické technologie, jaderná fyzika aj. Začínající firma tak bude moct získat až pět milionů korun.

„Podpora inovačního potenciálu je jedním z klíčových nástrojů rozvoje konkurenceschopnosti České republiky. Dlouhodobě proto investujeme do vědy, výzkumu a inovací, jen letos to bude 38 mld. Kč. V souladu s Inovační strategií ČR chceme být nejen zemí vysoce odborných znalostí a pokročilých technologií, ale rovněž místem pro nejvýznamnější světové vědecké kapacity," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Technologická inkubace je v tomto ohledu zásadní investicí do budoucnosti českého průmyslu a věřím, že se přihlásí začínající firmy se zajímavými a kvalitními projekty."

Uchazeči, tedy inovativní start-upy, kteří uspějí, získají na nákup služeb finanční podporu až pět milionů korun. Kromě financí je pro začínající firmy připraven také „inkubační balíček", což znamená zásadní rozdíl mezi inkubací a klasickou dotací. S firmou bude po dobu až dvou let intenzivně pracovat tým expertů, který jí pomůže s vlastním byznysem, ale také s právním servisem, marketingem či financemi. Klíčovou oblastí poradenství a mentoringu přitom budou konkrétní technologie.

„Nový projekt Technologická inkubace staví na existujícím systému podpory, kdy jeho nedílnou součástí bude spolupráce s krajskými inovačními a technologickými centry. Vychází ze zkušeností z už realizovaných projektů, zejména z velmi úspěšného projektu vesmírného podnikatelského inkubátoru ESA BIC, který má za sebou pět let cílené podpory technologických start-upů," vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Technologická inkubace se pod hlavičkou státu uskuteční v tematických podnikatelských inkubátorech, tzv. BICech (Business Incubation Centre). Start-upy zde budou po inkubační dobu až dvou let získávat know-how a expertízu, která jim pomůže s rozvojem. Některé ze sedmi podnikatelských inkubátorů mají navíc ještě hub, což je jakási nadstavbová platforma, kde se budou potkávat stakeholdeři z velkých i malých podniků, akademické sféry, státní správy, krajů, měst a obcí. Huby si kladou za cíl rozvíjet konkrétní obory a propojovat start-upy s uvedenými subjekty.

Technologická inkubace se zaměří na sedm klíčových oblastí:

  • mobilita budoucnosti = Mobility Innovation Hub
  • umělá inteligence a IT = AI hub
  • kreativní průmysly = Creative BIC
  • udržitelnost a ekoinovace = EcoTech hub
  • kosmické technologie = Space hub
  • jaderná a částicová fyzika = CERN BIC
  • chytrá řešení v oblastech zdravotnictví, farmacie, kybernetické bezpečnosti aj. = Tech 4 Live Hub

„Pro CzechInvest představuje systémový projekt Technologická inkubace nový milník, ve kterém spojíme naše mnohaleté aktivity na podporu start-upů, rozvoje investičních projektů, inovací a vědecko-výzkumných aktivit do jednoho kompaktního celku," říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Technologická inkubace je projekt pro budoucnost. Rozvíjíme v něm progresivní sektory i příležitosti pro inovativní technologické firmy a jejich úspěšnost v celosvětovém měřítku."

Zapojení partnerů ze soukromé i akademické sféry umožní inkubovaným firmám využívat vyspělou technologickou infrastrukturu či konzultovat řešení se zkušenými odborníky. Ať už se jedná o konkrétní technologie nebo komerční využití start-upových nápadů. Zároveň vznikne prostor pro soukromý sektor – na základě poptávky firem bude možné podpořit konkrétní produkty, které na trhu chybí. Projekt počítá s posílením vazby mezi vědou byznysem a také s tím, že řešení, která díky němu vzniknou, bude možné využívat nejen v partnerských firmách.

 

Zdroj: MPO

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: MPO