Evropská komise zveřejnila srovnávací analýzu inovačního výkonu členských zemí EU. Vyplývá z ní, že si Evropa od roku 2010 polepšila o dvě procenta. Na úrovni jednotlivých zemí se ale výsledky značně liší.
Na globální úrovni Evropu v inovačním výkonu předehnala Austrálie, Kanada, Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy. Zatímco výsledkům Kanady a Spojených států se Evropa přiblížila, Japonsko a Jižní Korea rozdíl ještě zvětšily – tyto země svůj inovační výkon zvýšily troj- až čtyřnásobně oproti Evropě. Čína Evropskou unii podle srovnání rychle dohání – inovační výkon zlepšuje až sedmkrát rychleji než Evropa.
Celkově inovační výkon Evropy od roku 2010 stoupnul až o dva procentní body, přičemž se očekává, že za dva roky si země EU polepší o další dvě procenta. Mezi jednotlivými zeměmi se ale objevují značné rozdíly: v 15 zemích EU se inovační výkon zvýšil, ve 13 z nich klesl. Do této skupiny patří i Česká republika, která je v inovacích pod průměrem EU. První místa mezi zeměmi EU obsadilo Švédsko, Dánsko a Finsko, ačkoliv jednoznačným evropským lídrem je Švýcarsko.
Zpráva rozděluje země Evropské unie na několik skupin. Mezi vynikající inovátory patří zmíněné skandinávské země, dále Německo, Nizozemsko a Spojené království. Mezi silné inovátory se pak řadí Belgie, Irsko, Francie, Lucembursko, Rakousko a Slovinsko. K mírným inovátorům pod evropským průměrem patří Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Polsko, Portugalsko, Řecko, Slovensko a Španělsko. Ke slabým inovátorům, kteří jsou hluboko pod průměrem EU, se řadí Bulharsko a Rumunsko.
Inovační výkon České republiky od roku 2010 klesnul o 3,5 % a v žebříčku jsme obsadili 17. místo. Silná místa Česka jsou především firemní investice, dopady na obchod a zaměstnanost. Ke slabým místům naopak patří duševní vlastnictví, propojení veřejného a soukromého sektoru a inovátorství.
Spolu se srovnáním členských zemí, Evropská komise také vydává srovnávací analýzu jednotlivých regionů zemí EU, Norska, Švýcarska i Srbska (celkem 220 regionů). Z této zprávy vyplývá, že nejinovativnější region se obvykle nachází v zemích s největším inovačním výkonem. První příčku proto obsadil Curych ve Švýcarsku, v zemích EU je to švédský Stockholm. Za ním následuje Hovedstaden v Dánsku a South East v Británii. Zajímavé místo zaujala Praha, která se jako samostatný region dostala jako jediná v ČR do kategorie silných inovátorů. Podobný charakter regionálního ohniska inovací má i Bratislavský kraj na Slovensko a Baskicko ve Španělsku.
Celou analýzu Evropské komise si lze přečíst zde, její shrnutí pak v češtině i zde. Srovnání jednotlivých regionů je možné najít zde, shrnutí je opět i v češtině zde. Podrobnou analýzu jednotlivých krajů České republiky je pak možné nalézt zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Evropská komise
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz