Středočeské inovační centrum uspělo ve značné konkurenci a získalo prestižní grant z programu Horizon Europe, výzvy MSCA-COFUND ve výši téměř 90 milionů korun na realizaci programu MERIT - Central Bohemia Mobility Programme for Excellence in Research, Innovation and Technology.
Cílem projektu je přenos zahraničních znalostí a zkušeností do regionálních výzkumných center a firem. Pětiletý program do regionu přiláká 30 postdoktorandů z celého světa. Zabývat se budou vývojem nových léčiv nebo studiem vesmíru a budou moci využívat unikátní výzkumnou infrastrukturu kraje, např. nejsilnější laser na světě. O grant se ucházelo 116 subjektů z celé EU. SIC se s hodnocením 98 % umístil na 4. místě.
Program MERIT bude spolufinancován Středočeským krajem a realizačními partnery. Má tři strategické cíle, které jsou v souladu s Regionální inovační strategií pro inteligentní specializaci (RIS3). „Jednou z našich priorit ve vedení kraje je posílit oblast výzkumu a inovací a nalákat špičkové vědce do České republiky. Díky tomuto skvělému programu si mohou zkusit práci v nejlepších vědeckých institucích a propojit ji s praxí ve firmách a navázat nové kontakty,“ říká hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, která nově přebrala agendu související s inovacemi, a tedy Středočeským inovačním centrem, po zesnulém náměstkovi Věslavu Michalikovi.
„Věslav Michalik dlouhodobě pracoval na tom, abychom propagovali vědu a inovace jako klíč k růstu společnosti i ekonomiky. Já na jeho práci chci navázat a dále ji rozvíjet. Ve spolupráci se SIC chceme mimo jiné také více prosazovat zastoupení vědkyň v technických a přírodovědných výzkumných oborech,“ dodala hejtmanka Pecková.
„Jsem velmi rád, že se nám podařilo uspět v programu MERIT. Žádost jsme předkládali již v letech 2019 a 2020. Tehdy projekt nebyl finančně podpořen z důvodu nedostatku financí ve výzvách navzdory našemu vysokému bodovému ohodnocení a překročení 70% limitu pro získání podpory v obou letech,“ říká Pavel Jovanovič, ředitel SIC a dodává: ,,Je to obrovský úspěch za nímž stojí nesmírné úsilí týmu SIC. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli. Zároveň mě těší, že se nám kontinuálně daří naplňovat regionální inovační strategii a přenášet zahraniční know-how do Středočeského kraje."
Do programu je zapojeno celkem 15 středočeských výzkumných organizací. Mezi zapojená výzkumná centra patří špičková pracoviště, například laserová centra ELI Beamlines a HiLASE, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Astronomický ústav nebo několik ústavů biomedicínského a biotechnologického centra BIOCEV.
Další přidružení partneři, kterých je 36, jsou převážně firmy nebo zahraniční univerzity. Mezi zástupci velkých firem, kde se vědci budou realizovat, patří automobilová společnost VALEO, vývojové centrum EATON zabývající se inteligentním řízením energie. Z malých a středně velkých je to třeba firma DEVINN působící v oblasti vodíkové mobility.
MERIT podporuje výzkumné aktivity a vzdělávání vybraných výzkumníků v následujících aplikačních oblastech: biotechnologie a biomedicína, laserové technologie, kosmické technologie, udržitelná energie a materiály nebo digitalizace jako průřezová oblast. Tyto oblasti jsou v souladu s RIS3 a dalšími evropskými či globálními strategickými rámci.
Vědci mohou otestovat výsledky svého výzkumného projektu v praxi, sbírat podněty z firem a ty přenášet do akademického prostoru. MERIT naváže na několik již existujících regionálních programů vedených SIC, jako je regionální Welcome Office.
Zdroj: Středočeské inovační centrum
- Autor článku: ne
- Zdroj: Středočeské inovační centrum