Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Diodově čerpaný pevnolátkový laser DiPOLE 100 alias "Bivoj" v polovině prosince 2016 překonal hranici výkonu 1000 W. Jedná se o zásadní milník, který otevírá cestu k novým významným aplikacím laserů pro zpracování materiálů, pokročilé zobrazování a základní výzkum.

Bivoj byl navržen a zkonstruován v britské Central Laser Facility a do České republiky byl dodán na základě smlouvy s centrem HiLASE. Tomáš Mocek, vedoucí centra, uvedl: "Je to poprvé, kdy vysokoenergetický DPSSL systém překonal hranici 1000 W. Tento výsledek je opravdu na absolutní světové špičce a dokazuje, že náše sázka na DPSSL, jakožto technologie vhodné pro aplikačně zaměřený výzkum, bylo dobré rozhodnutí. Společně s mými kolegy z HiLASE a z Central Laser Facility se těšíme na další úspěchy, které přinese přechod systému Bivoj do provozní fáze. "

Optimalizace parametrů laseru pokračuje i v lednu 2017, po získání dalších zkušeností s provozem systému a jeho detailními charakteristikami bude laser zpřístupněn uživatelům z celého světa.

Další podrobnosti o dosažených výstupních parametrech unikátního laserového systému Bivoj budou sděleny na společné tiskové konferenci, která se bude konat v pondělí 23.ledna 2017 od 10:30 v Centru HiLASE, Za Radnicí 828, Dolní Břežany.

Fyzikální ústav Akademie věd a britský Science and Technology Facilities Council (SFTC), jehož součástí je i Central Laser Facility, uzavřeli strategické partnerství v rámci projektu Teaming. Projekt za 1,2 miliardy Kč si klade za cíl vybudovat nové Centrum Excelence, které se bude zabývat vývojem DPSSL systémů a jejich aplikacemi.

 

Zdroj: HiLASE

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: HiLASE