Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Výzkumníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze úspěšně syntetizovali bimetalické nanočástice za použití extraktů z odpadního materiálu rostlin Cannabis sativa a Vitis vinifera, čímž ukázali ekologicky šetrný přístup s výraznými antimikrobiálními vlastnostmi.

VSCHT nanocastice

Schéma znázorňující obsah studie, včetně metody syntézy bimetalických nanočástic, následné fyzikálně-chemické charakterizace a experimentů s antimikrobiální aktivitou.

V rámci hledání udržitelných řešení se tento výzkum zaměřil na „zelenou" syntézu nanočástic, s důrazem na zhodnocení rostlinného odpadu. „Naše studie má za cíl přispět k cirkulární ekonomice tím, že přeměníme zemědělský odpad na cenné materiály,“ uvedla Jana Michailidu, hlavní autorka studie. „Použití odpadu z Cannabis sativa a Vitis vinifera nejenže řeší problémy spojené s nakládáním s odpady, ale také poskytuje účinný způsob boje proti mikrobiálním infekcím.“

Výzkum zahrnoval extrakci bioaktivních látek z odpadních materiálů těchto rostlin, které byly poté smíchány s dusičnanem stříbrným a kyselinou tetrachlorozlatitou za účelem produkce bimetalických nanočástic (AgAuNPs). Tyto nanočástice byly charakterizovány pomocí různých pokročilých technik, jako jsou UV-Vis spektrofotometrie, transmisní elektronová mikroskopie a rentgenová difrakce. Studie zdůraznila, že tyto nanočástice vykazují výraznou antimikrobiální aktivitu proti několika kmenům bakterie Pseudomonas aeruginosa, notoricky známé gramnegativní bakterie.

„Antimikrobiální vlastnosti biosyntetizovaných AgAuNPs jsou obzvláště slibné,“ vysvětlila Michailidu. „Nejenže inhibují růst Pseudomonas aeruginosa, ale také brání tvorbě biofilmu, což je klíčové v boji proti infekcím rezistentním vůči antibiotikům.“

Závěry studie zdůrazňují dvojí přínos tohoto přístupu: efektivní nakládání s odpady a produkci cenných antimikrobiálních látek. „Tento výzkum podporuje vývoj ekologicky šetrných a nákladově efektivních přístupů k produkci nanočástic, které řeší jak environmentální, tak veřejně zdravotní výzvy.“ dodala Michailidu.

Úspěšná syntéza a charakterizace těchto nanočástic představují významný krok vpřed v oblasti udržitelné nanotechnologie. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze nadále vede inovativní výzkum, který je v souladu s globálními cíli udržitelnosti.

 

Zdroj: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze