
Praha se příští rok stane centrem evropského biotechnologického investičního světa. Poprvé v historii bude hostit prestižní mezinárodní konferenci BioEquity Europe. Česká republika tak bude první zemí ze střední a východní Evropy, kam tato významná akce zavítá.
BioEquity už pětadvacet let propojuje přední světové investory, startupy a technologický transfer v oblasti biotechnologií. Českého pořadatelství se ujme asociace Prague.bio. Její zástupci ve středu v podvečer slavnostně převzali štafetu v belgických Bruggách, kde se BioEquity letos konala.
Česká republika posiluje svou pozici centra evropského biotechu a pořádání přední světové investorské konference je významným krokem na této cestě. „Nejen pro evropskou, ale i světovou biotechnologickou komunitu má konference BioEquity zásadní význam. Propojuje inovátory s globálními investory a pomáhá jim najít nová partnerství a financování. Mám velkou radost, že se BioEquity příští rok přesune právě do Prahy. Jde o signál, že česká biotechnologická scéna, která se velmi dynamicky rozvíjí, si už získala v zahraničí uznání,“ uvedla Petra Kinzlová, ředitelka spolku Prague.bio, který propojuje v Česku vědu s biotechnologickým průmyslem a podporuje transfer technologií.
Konference BioEquity se v zahraničí pořádá od roku 2000. Jde o hlavní evropskou platformu pro investice do biotechnologických firem. Každoročně se na této akci scházejí autoři inovativních projektů, kteří hledají podporu investorů, diskutují se aktuální trendy v oblasti technologického transferu, vývoje léčiv nebo venture kapitálového financování.
„Jsme nesmírně rádi, že můžeme rozšířit působnost konference BioEquity do Prahy a střední Evropy. Dokazuje to odhodlání společnosti BioCentury budovat skutečně globální síť pro biotechnologickou a farmaceutickou komunitu,“ řekl David Flores, prezident a generální ředitel společnosti BioCentury, která za pořadatelstvím konference stojí.
Z Česka se stává biotechnologický hub v srdci Evropy
Historická tradice oboru v českém státě sahá od dob založení Univerzity Karlovy, přes moderní úspěchy slavného českého chemika Antonína Holého, jehož antivirotika dodnes zachraňují životy po celém světě, až po současné úspěchy tuzemského základního i aplikovaného výzkumu. Z posledních let je to například úspěch firmy DIANA Biotechnologies, která v rekordně krátkém čase vyvinula a uvedla na trh velmi citlivé PCR testy na covid-19 ze slin, nebo firmy SOTIO Biotech, která v současnosti testuje unikátní experimentální lék na rakovinu.
Kromě vědecké excelence nabízí Česko i rostoucí investiční infrastrukturu – fond i&i Biotech Fund, podpořený Evropským investičním fondem, spravuje přes 1,2 miliardy korun a úspěšně investuje do slibných českých biotechnologických firem, například LAM-X, Sophomer nebo CasInvent Pharma. Pozornost oboru dávají i další fondy, tuzemské family offices a bankovní domy. Významnou roli hrají také startupy a spinoffy, které potřebují nejen financování, ale i podporu v oblasti duševního vlastnictví, byznysového vzdělávání a mezinárodní spolupráce.
„Přesun BioEquity do Prahy není jen symbolickým gestem, ale i konkrétní příležitostí, jak přivést do středoevropského regionu stovky světových expertů, posílit pozici Česka na globální biotech mapě a urychlit komercializaci dalších úspěšných projektů,“ dodává výkonný ředitel IOCB Tech Milan Prášil.
Zdroj: Prague.bio
Spolek Prague.bio vznikl v roce 2023 s cílem propojit zástupce vědy a výzkumu, průmyslových firem, startupů a investorů v oblasti biotechnologií, vývoje nových léčiv, diagnostiky a zdravotnických technologií. Jeho posláním je vytvořit z Prahy biotechnologické centrum střední Evropy a posílit mezinárodní viditelnost českého biotechnologického sektoru. K významným aktivitám Prague.bio patří každoroční konference Prague.bio Conference, jejíž třetí ročník se uskuteční letos 25. září v Praze.
Prague.bio nyní sdružuje na 3 desítky členů, patří mezi ně přední akademické instituce, jako Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Ústav molekulární genetiky AV ČR, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, ale i významné firmy z oboru, jako Zentiva, Bristol Myers Squibb, SOTIO Biotech, Arxada, nebo nadějné startupy, jako DIANA Biotechnologies, SigutLabs, či inkubátor i&i Prague.
IOCB Tech Group je jedním z nejvýznamnějších center pro transfer technologií v České republice v oblasti life sciences. Podporuje akademické inovace od prvotního výzkumu až po jejich uvedení na trh, a to prostřednictvím strategického partnerství, investic a expertního poradenství. Skupinu tvoří společnosti IOCB Tech, i&i Prague, PharmTheon a Nadační fond IOCB Tech.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Prague.bio