Víte, kdo vytváří přesný čas v naší zemi? Laboratoř Státního etalonu času a frekvence (SEČF), Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR. Dočtěte se více v rozhovoru s vedoucím vědeckého týmu Alexandrem Kunou a v tematickém komiksu.
SEČF nejenom vytváří přesný čas, ale podílí se na výpočtu světového koordinovaného času UTC. Laboratoř poskytuje metrologické služby na nejvyšší úrovni. Patří mezi ně distribuce přesného času v internetu, kalibrace sekundárních etalonů času a frekvence a expertní a konzultační činnost v oblasti času a frekvence.
Vědci z laboratoře se zabývají i porovnáváním časových stupnic na velkou vzdálenost s využitím signálů satelitních navigačních systémů. Ve spolupráci s českými průmyslovými firmami vyvinuli přístroj pro porovnávání časových stupnic pomocí satelitních navigačních systémů. A tady začíná náš příběh.
Na otázky CeTTAV odpovídá Alexander Kuna, vedoucí vědeckého týmu.
Náš komiks začíná zprávou z časopisu Science Neutrina nejsou rychlejší než světlo, jak byste ji komentoval?
Ano, zpráva uváděla, že neutrina dorazila o několik desítek nanosekund dříve. To nám okamžitě evokovalo nějaký problém s časovou synchronizací. Ono, měřit čas s přesností na nanosekundy na vzdálenost přes 700 km je opravdu oříšek. Postupně se objevovaly další podrobnosti a mj. se k nám donesla zpráva, že německý metrologický institut PTB provedl dílčí rekalibraci právě pomocí cestovního přijímače GTR50. Toho, na jehož vývoji jsme se podíleli.
Spolupráce vědců s technologickou firmou DICOM, působí z Vašeho líčení zcela bezkonfliktně. Co bylo důvodem hladkého průběhu?
Spolupráce byla skutečně bezkonfliktní, zejména díky dlouholetým osobním vztahům řešitelů. Nejen profesionalita a odbornost, ale i osobní vazby přispěly k úspěchu.
Jaká úskalí má transfer výsledků v oboru, ve kterém pracujete? Je případ přijímačů pro časový transfer ojedinělý nebo lze zobecnit?
V uvedeném oboru jsou hlavním úskalím velmi malý trh, úzká skupina uživatelů, a pro výrobce tím pádem malá sériovost. Přijímač GTR50 se stal úspěšným, protože tehdy zaplnil chybějící místo na trhu, který si na začátku rozdělily dvě firmy – Dicom a polský Piktime, přičemž produkty konkurence byly a jsou výrazně dražší.
Spolupracujete na dalším vývoji, zdokonalování přijímačů pro časový transfer nebo se již věnujete něčemu jinému?
S firmami Dicom a MESIT nadále spolupracujeme. Zvolna probíhá další vývoj a inovace, např. implementace nových satelitních navigačních systémů.
Autor: Jiří Kavan
Zdroj: Středisko společných činností AV ČR
CeTTAV/ Centrum transferu technologií AV ČR, je specializované oddělení Střediska společných činností AV ČR. Poskytuje konzultace a služby všem pracovištím Akademie v oblasti uplatňování výsledků výzkumu v praxi.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR