Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ocenění Zlatý Amper získal 21. března na letošním 25. ročníku veletrhu Amper v Brně chytrý zásahový oblek smartPRO. Po vítězství v předkomerčním tendru v rámci projektu Smart@Fire je to další úspěch konsorcia, sdružujícího výzkumný tým z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společností Vochoc, Holík International, Elitronic a Applycon.

Porota ocenila především to, že tento speciální oblek je na rozdíl od běžného zásahového obleku vybaven senzorovými a komunikačními systémy, které zvyšují aktivní bezpečnost hasičů. „Oblek zajišťuje měření fyziologických funkcí hasiče a vyhodnocuje pozici hasiče a jeho polohu na mapě, a to i v místech, kde není k dispozici signál GPS. K určování polohy využívá unikátní inerciální navigační systém,“ uvedl předseda poroty Radimír Vrba.

UNADJUSTEDNONRAW thumb 86a 1

 

Porotu zaujaly i další funkce chytrého obleku. Jednou z nich je aktivní osvětlení s funkcí automatické aktivace v šeru a automatická aktivace alarmu v případě překročení nastavených limitů. Všechna měřená data jsou po celou dobu zásahu ukládána v řídicí jednotce obleku a plní tak funkci tzv. černé skříňky. Data jsou dále bezdrátově přenášena do velitelského tabletu, kde je možné zobrazit stav až dvanácti hasičů.

„Získání Zlatého Amperu nás velice těší, je oceněním několikaleté společné práce našich výzkumníků s průmyslovými partnery. Potvrzuje vysokou kvalitu produktu využívajícího nejmodernější špičkové technologie,“ uvedl ředitel výzkumného centra RICE Zdeněk Peroutka.

Soutěž Zlatý Amper je určena pro exponáty, které jsou svými parametry srovnatelné se světovou úrovní a reflektují současné trendy vývoje ve svém oboru. Exponáty hodnotí odborná porota složená z odborníků, například z ČVUT Praha, VUT Brno, VŠB-TU Ostrava, STU Bratislava a TU Košice. V letošním ročníku Zlatého Ampéru soutěžilo celkem 29 exponátů.

Chytrý zásahový oblek smartPRO je v současné době tím nejlepším, co bylo doposud ve světě vyvinuto a vyrobeno v oboru nositelných technologií pro hasiče, což dokázal i mezinárodní tender, který skončil v prosinci minulého roku. České konsorcium se do tříletého tendru přihlásilo na podzim roku 2014 a úspěšně prošlo třemi koly výběrového řízení. Z celkového počtu 54 uchazečů jako jediné úspěšně dokončilo finální fázi a prošlo testem na francouzském hasičském polygonu v Aix-en-Provence, kde obleky testovali hasiči z Belgie, Francie, Německa a Velké Británie. Ukázalo se, že české konsorcium má velký technologický náskok oproti dalším potenciálním dodavatelům, a výrazně se tak zvyšují jeho šance v chystaných výběrových řízeních na dodávku chytrých hasičských obleků pro hasiče ze čtyř evropských zemí. Ty jsou v následujících třech letech připraveny za tyto technologie zaplatit přibližně 15 milionů eur.

UNADJUSTEDNONRAW thumb 89f 1

 

Zdroj: Tisková zpráva ZČU

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni