Rada pro komercializaci na Univerzitě Palackého úspěšně ukončila posledních sedm dílčích projektů v rámci celouniverzitního projektu podpořeného z programu TAČR GAMA „Efektivní transfer znalostí UPOL do praxe“, který trval v letech 2014 - 2019. Hlavní cíl, kterým bylo podpoření a zefektivnění transferu nových výstupů vědy a výzkumu Univerzity Palackého, se podařilo zcela naplnit.
Projekt Surface
„Vědci Univerzity Palackého díky tomuto programu mohli prakticky ověřit své nápady, vypracovat nové koncepty, jako například systém pro zvýšení efektivity sportovního tréninku na základě měření variability srdeční frekvence, produkci lékařsky aktivních látek v rostlinách, robotizaci pro automatickou manipulaci s malými semeny pro fenotypizační linky nebo program pro plánování pokusů a management laboratoří na středních školách,“ uvedl jeden z manažerů projektu Filip Auinger z Vědeckotechnického parku UP. „Tato etapa projektů ve většině případů končila konkrétními návrhy nových, podstatně zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb zejména formou patentů a řešení chráněných podle průmyslové právní ochrany, modely funkčních vzorků a podobně,“ dodal.
Ukončením této etapy projektů však podpora nekončí. Nový projekt z výzvy GAMA2 bude zahájen 1. ledna 2020 a bude trvat do roku 2022. Zájemci o podporu Proof-of-Concept mohou již nyní kontaktovat Vědeckotechnický park UP. Jejich žádost bude předložena Radě pro komercializaci v nejbližším termínu zasedání.
Mezi úspěšné projekty patří například:
Superquitta – software, který již byl uveden na trh, umožňující sofistikovanou analýzu textů a textových dat, která může mít široké uplatnění v aplikacích, jako jsou analýza zpravodajství, hledání primárních zdrojů, resp. hledání plagiátů, analýza webu apod.
UniTrap – separátor magnetických částic pro laboratorní využití. Díky designu je maximálně univerzální, jednoduchý na obsluhu a v neposlední řadě je možná jeho výroba prostřednictvím 3D tisku. Separátor je používán v laboratořích univerzity i mimo ni, byla uzavřena licenční smlouva se společností Labicom.
Keylock – metoda umožňující značení výrobků a odhalování falzifikátů ve spojení s Ramanovou spektroskopií. Technologie KeyLock získala na mezinárodní výstavě Invent Arena 2016 zlatou medaili v kategorii Chemie, zemědělství, zdravotnictví, biotechnologie. V současné době probíhá licenční jednání ohledně aplikace technologie v ropném průmyslu. Na půdě UP vzniká první spin-off na tento PoC projekt a probíhají jednání s investorem.
Austinometr – přenosné zařízení pro nedestruktivní měření množství austenitu v ocelích. Vyvinutá technologie získala na mezinárodní výstavě Invent Arena 2018 zlatou medaili v kategorii Hutnictví, strojírenství a stavebnictví. V současné době probíhá cela řada zkušebních testů pro koncové zákazníky v rámci vedlejší hospodářské činnosti.
Surface – systém pro měření odporu rezistivních senzorů se širokým dynamickým rozsahem a s krátkou dobou odezvy. Primární aplikací tohoto systému je velmi rychlé a přesné měření povrchové kondenzace. V současné době je podepsáno několik NDA s průmyslovými partnery, vyjednává se o licenci technologie s jednou z předních nadnárodních společností, která na území ČR vyrábí světlomety do automobilů.
Pokusnice – software je již přístupný na webových stránkách. Díky softwaru mohou základní a střední školy plánovat pokusy na základě skladového hospodářství chemikálií a laboratorních pomůcek, které díky aplikaci mohou vést.
Více informací o projektu TAČR GAMA TG01010080 najdete na stránkách VTP UP zde.
Autor: Martina Novotná
Foto: VTP UP
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci