Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Kancelář transferu technologií JU funguje na univerzitě od roku 2012. Jejím posláním je pomoci překlenout propast mezi vědeckými laboratořemi a komerční sférou. Od loňského září je KTT zapojena do unikátního projektu, který propojí přeshraniční kanceláře transferu technologií mezi dvěma univerzitami - Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a Univerzitou Pasov.

Bavorská univerzita byla vybrána proto, že s ní Jihočeská univerzita úzce spolupracuje a navíc se ve vědecké oblasti obě instituce dobře doplňují. Kanceláře budou kontaktním místem pro firmy, které mají zájem o spolupráci s univerzitami v oblasti výzkumu a vývoje. Ať už v českém nebo bavorském regionu. Díky projektu se uskuteční řada seminářů a konferencí, které místním komerčním subjektům představí, v čem jim mohou obě univerzity prospěšné.

Nápad na propojení přeshraničních kanceláří transferu technologií je první svého druhu v Evropě. Výsledný projekt „Vybudování znalostního a technologického transferu v příhraničním prostoru Jihočeského kraje a Dolního Bavorska“, podaly obě instituce loni na jaře v rámci programu Přeshraniční spolupráce Česká republika – Bavorsko v programovém období 2014-2020 v rámci prvního kola vyhlášeného Ministerstvem pro místní rozvoj. „Žadatelů bylo mnoho a to, že se nám podařilo projít sítem hned v prvním kole, vnímám jako velký úspěch“, říká vedoucí KTT Růžena Štemberková. Podpora ve výši 613 871 EUR bude rozdělena mezi obě instituce. Jihočeská univerzita jako „Leadpartner“ má nárok na přibližně 290 000 EUR. Předpokládané ukončení projektu je plánováno na srpen 2019.

Kancelář transferu technologií má dobře nakročeno i v prodeji licencí do zahraničí. Navázala spolupráci se zástupcem Izraele, který dříve působil jako dlouholetý velvyslanec Izraele v zahraničí a poradce premiéra. Výsledkem by měla být spolupráce mezi akademickou sférou a vybranými izraelskými firmami. Zájem byl především o výzkumná pracoviště Fakulty rybářství a ochrany vod. „Firma má zájem o výsledky z oboru rybářství, zejména o unikátní technologii produkce kaviáru a o technologii chovu ryb se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin“, potvrzuje Růžena Štemberková. Dvě izraelské firmy se také zajímají o bezlepkové směsi, kterými se zbývají vědci ze Zemědělské fakulty. Izrael, kterému se také přezdívá „start-up nation“, je v oblasti transferu technologií světovou špičkou.

 

 

Ziel ETZ EUS srgb            EUHinweis DCZ sRGB

 

jcttju pozitiv

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: JCTT