Minulý týden byla podepsána v českém prostředí výjimečná dohoda mezi Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR a společností BTCZ Ventures. Ta podpoří základní výzkum skupiny Dr. Zuzany Kečkéšové, zaměřeného na nová léčiva proti rakovině, částkou ve výši až 1,75 mil. eur.
Zuzana Kečkéšová do loňského roku působila na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v USA. Zde se věnovala výzkumu rakoviny, zejména pak pochopení mechanismů, díky nimž některé tkáně lidského těla rakovinou téměř nebo vůbec nikdy netrpí. Podařilo se jí tak objevit bílkovinu, která právě tyto orgány dokáže před rakovinou účinně chránit. Na podzim 2017 Zuzana Kečkéšová založila novou výzkumnou skupinu v rámci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), kde ve svém dosavadním výzkumu pokračuje. Záhy po založení skupiny získala na svůj výzkum Zuzana Kečkéšová prestižní EMBO grant, grant Grantové agentury ČR a nyní také finanční podporu soukromé společností BTCZ Ventures ze skupiny bpd partners.
„Můj výzkum se bude z části soustředit na detailní charakterizaci našeho nově objeveného tumorsupresoru LACTB, tedy proteinu, který brání vzniku nádorů, a jeho možné využití v protinádorové terapii,“ říká Dr. Zuzana Kečkéšová. „Díky zajištěnému financování se ale budeme moci věnovat i dalším tumor-supresorům, které jsem objevila spolu s LACTB při studiu tkání nepodléhajících rakovině, ale které jsem zatím kvůli nedostatku financí a lidí nemohla detailně studovat.“ BTCZ Ventures se zavázala finančně podporovat výzkum laboratoře Zuzany Kečkéšové v letech 2018 až 2022 až do celkové výše 1,75 milionu eur (tedy zhruba 44 milionů korun). Výsledky tohoto výzkumu zůstanou duševním vlastnictvím ÚOCHB. BTCZ Ventures díky své podpoře získá výhradní licenci na případné budoucí patenty.
Zdroj: ÚOCHB AV ČR (Zleva: Jaromír Zahrádka - ředitel i&i Prague, Miroslav Tvrzník - zástupce BTCZ Ventures, Zuzana Kečkéšová - vedoucí skupiny na ÚOCHB, Zdeněk Hostomský - ředitel ÚOCHB)
Tento typ partnerství je jedinečný v tom, že podporuje originální myšlenky a nadějný základní výzkum ještě před vyvinutím patentu. Otevírají se tím nové možnosti financování základního výzkumu v Česku. Soukromí investoři tak již v počátcích mohou přispět k rozšiřování nových poznatků o fungování lidského těla a možností hledání budoucích terapeutik.
BTCZ Ventures s.r.o. je společnost založená skupinou bpd partners a společností B3 Holding s cílem investovat do zajímavých start-up projektů v oblasti zdravotnických technologií a biotechnologií.
„Víme, že věda a výzkum jsou v ČR v řadě oblastí na světové špičce, a jsme rádi, že můžeme svou účastí na projektu Dr. Kečkéšové takovýto výzkum podpořit. Naší prioritou je podporovat inovativní vědecké projekty a být pro svět vědy a nových technologií spolehlivými partnery,“ prohlásil při příležitosti podpisu zmiňované dohody Miroslav Tvrzník, zástupce BTCZ Ventures.
Spolupráci s BTCZ Ventures vítá i ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Zdeněk Hostomský. „Takto rozsáhlá podpora čistého základního výzkumu soukromým kapitálem je v evropském prostředí vzácná a my jsme náležitě pyšní na to, že se podařilo něčeho takového dosáhnout a možná tak ukázat cestu i dalším. Důležitou úlohu přitom hrála skutečnost, že náš ústav dlouhodobě systematicky a profesionálně rozvíjí oblast transferu technologií v rámci své dceřiné firmy IOCB Tech,“ uvádí Zdeněk Hostomský a dodává: „Je zřejmé, že jen velmi kvalitní základní věda a její výsledky jsou to, co může naší společnosti pomoci. A je skvělé vidět, že je přitažlivá i pro odborníky z investičního světa.“
Zdroj: ÚOCHB AV ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: ÚOCHB