Společnost Charles University Innovations Prague (CUIP) a biotechnologický inkubátor Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR i&i Prague založily akademický spin-off LAM-X, který se bude zabývat vývojem nanotkanin. Uplatnění najdou zejména v medicíně, ale nejen tam.
Akademický spin-off LAM-X se zrodil na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, za samotným produktem stojí dlouholetá vědecká práce Jiřího Mosingera. Cílem čerstvě založené společnosti je vývoj světlem aktivovaných antimikrobiálních materiálů na bázi nanovláken a nanočástic, které se vyznačují schopností aktivní obrany proti široké škále patogenů. Ambicí firmy je nalézt vhodného průmyslového partnera, který uvede společnost LAM-X na světový trh.
Vznik spin-offu LAM-X připravuje společnost CUIP ve spolupráci s i&i Prague již od roku 2018. „S technologií LAM-X jsem se setkal již dříve a už tehdy mi bylo jasné, že se jedná o něco unikátního. Měli jsme možnost tuto technologii porovnat s technologiemi, které vznikaly jinde ve světě. Došli jsme k tomu, že se opravdu jedná o nový typ materiálu, který ještě nikdy nikdo nevymyslel nebo se mu nepodařilo jej uvést do praxe,“ popisuje historii projektu jednatel i&i Prague Jaromír Zahrádka. „Právě tato unikátnost nás vedla ke snaze o maximální podporu tohoto projektu, do kterého jsme spolu s CUIP vložili finanční prostředky na to, aby firma mohla fungovat několik dalších let. Naší rolí je také zajistit další financování. Už dnes ale vidíme, že je o tuto technologii zájem,“ dodává.
O reálné uplatnitelnosti nového produktu je přesvědčena také dceřiná firma Univerzity Karlovy CUIP, která je spoluzakladatelem nového spin-offu. „Založením LAM-X chceme dynamizovat a maximálně podpořit tým Jiřího Mosingera, který přichází s materiálem schopným způsobit revoluci v ošetřování a hojení ran,“ komentuje založení firmy Otomar Sláma, ředitel CUIP, a ke spolupráci s inkubátorem i&i Prague dodává: „Naše společnost (CUIP) se stala mostem mezi akademickým a průmyslovým světem. Tentokrát jsme spojili síly s i&i Prague a založili společnost LAM-X. Spolupráce s i&i Prague nám umožňuje zvýšit finanční podporu projektu. Zároveň ale tato spolupráce přináší velmi důležitou expertízu v oblasti biotechnologií“.
Uplatnění nejen v medicíně
Nanovlákenné membrány jsou vzhledem k malé velikosti pórů mezi nanovlákny schopné zachytávat bakterie a další patogeny. Takovéto membrány s pasivní funkcí ochrany jsou na trhu již dostupné (například jako součást respiračních roušek). Společnost LAM-X však vyvíjí materiály s takzvanou aktivní protektivní funkcí (produkují singletový kyslík), které jsou schopné aktivně eliminovat patogeny zachycené na jejich povrchu po krátkém ozáření viditelným světlem.
Předseda představenstva nově vzniklé společnosti Roman Chaloupka dodává, že kromě využití této nové technologie v medicíně je její budoucnost také v jiných odvětvích, například ve výrobě obalových materiálů či filtračních systémů.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Fotografie: Archiv CUIP
Rozhovor s Otomarem Slámou o fungování CUIP a transferu znalostí na Univerzitě Karlově si můžete přečíst zde.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz