Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a americká farmaceutická společnost Gilead Sciences dnes oznámily obnovení společného výzkumného programu Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague (GSRC), který se zaměří na oblasti s naléhavými a nenaplněnými zdravotními potřebami. Gilead bude poskytovat finanční podporu a bude spolupracovat na několika vybraných projektech ÚOCHB v oblasti virových, zánětlivých a onkologických onemocnění.
Partnerský výzkumný program vyrůstá z jedinečné spolupráce ÚOCHB a Gileadu z počátku 90. let, kdy si Gilead licencoval několik sloučenin objevených Antonínem Holým z ÚOCHB a ze tří z nich následně úspěšně vyvinul řadu léků zlepšujících životy milionů pacientů s HIV a hepatitidou B.
„S Gileadem nás pojí nejen úspěšná minulost, která přinesla revoluci v léčbě HIV a hepatitidy B, ale, jak věřím, i stejně zajímavá budoucnost,“ říká Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB. „Nad rámec licenčních poplatků za léky proti HIV a hepatitidě typu B Gilead patnáct let v tomto programu podporoval vybrané projekty našich vědců zaměřené na vývoj nových terapií. Jsem moc rád, že v tom bude pokračovat i nadále,“ dodává Konvalinka.
„V Gileadu se zaměřujeme na vyhledávání a vývoj inovativních léků, které pomáhají řešit neuspokojené potřeby a jejichž cílem je zlepšit životy lidí na celém světě, a proto jsme odhodláni pokračovat v partnerství s ÚOCHB,“ říká o prodloužení programu GSRC Tomáš Cihlář, viceprezident Gilead Sciences pro výzkum v oblasti virologie. „Naším cílem je ukončení epidemie HIV, eliminace virové hepatitidy a zlepšení naší připravenosti na pandemie virových infekcí. Silná výzkumná partnerství, jako je GSRC ve spolupráci s ÚOCHB, jsou klíčová pro dosažení těchto cílů.“
Původně pětiletý program Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague byl zahájen v roce 2006 a v letech 2011 a 2016 byl prodloužen na dalších 5 let. V jeho rámci společnost poskytovala finanční podporu přes 1 mil. dolarů ročně na inovativní výzkumné projekty ÚOCHB na poli lidských nemocí.
- Autor článku: ne
- Zdroj: ÚOCHB AV ČR