Zajistit bezpečný provoz stroje s minimálními prostoji? Poznat problém dříve, než k němu dojde? Vědci z laboratoře zabývající se počítačovou tomografií na CEITEC VUT jako první v Evropě instalovali diagnostický software od Waygate Technologies. Ten dokáže monitorovat životní funkce součástek i jejich opotřebení. Podílí se tak na testování a vývoji softwaru speciálně navrženého pro lepší udržitelnost tomografických zařízení.
S firmou Waygate Technologies, která je jedním z nejvýznamnějších výrobců CT přístrojů na světě, spolupracují výzkumníci z CEITEC VUT už od roku 2012. Díky tomuto partnerství se téměř deset let zapojují do vývoje a testování nových funkcí systémů počítačové tomografie. O úspěšnosti dosavadní spolupráce svědčí skutečnost, že jsou nyní mezi prvními, kdo má k dispozici softwarové řešení s názvem InspectionWorks Remote Monitoring and Diagnostics (IW RMND).
Tato aktuální spolupráce přináší velké výhody oběma stranám. Experti z Waygate Technologies obohacují své statistiky o používání softwaru v praxi a brněnští vědci mohou detailně monitorovat, jak se přístroje s tímto řešením chovají. Optimalizují díky tomu režimy svých měření, aby se prodloužila životnost a maximalizovalo využití spotřebního materiálu pro rentgenové trubice. Tím ve finále šetří náklady na údržbu přístroje i životní prostředí.
„Software, na jehož vývoji a testování se aktuálně podílíme, je prvním krokem k takzvanému prediktivnímu servisu, kde každý CT přístroj bude na základě objektivních kritérií na opotřebení hlásit, že některá z jeho částí nebo součástek se blíží ke konci životnosti a potřebuje výměnu nebo údržbu,“ vysvětluje Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Pokročilé instrumentace a metody pro charakterizace materiálů, jejichž členové software na CEITEC testují.
„Řešení IW RMND nám umožňuje předvídat a předcházet nechtěným komplikacím v systému, zvyšovat spolehlivost a poskytnout zákazníkům plnou transparentnost a zabezpečení. Zároveň je software také v souladu s naším cílem snižovat uhlíkovou stopu, protože jeho prostřednictvím snižujeme potřebu nutných návštěv ve výrobě a zároveň i spotřebu náhradních dílů. Jsme nadšeni, že v roce 2022 představíme jeho kompletní řešení,“ uvádí produktová manažerka Angelique Mesch, která na vývoji softwaru ve Waygate Technologies spolupracuje s Florianem Toellem.
Hlavním cílem vzdáleného diagnostického přístupu je tedy zejména předpovědět a optimalizovat provozuschopnost systému pomocí strojového učení, sofistikovaných algoritmů, a nakonec vytvoření digitálního dvojčete. Software odpovídá současným trendům v průmyslu a je v souladu s iniciativou Průmysl 4.0, která zastřešuje digitalizaci a s ní související automatizaci výroby. Tento směr vědci na CEITEC VUT v posledních letech rozvíjejí i v rámci dalších výzkumných skupin. Brzy například budou mít, v rámci projektu RICAIP, k dispozici nové výzkumné a inovační centrum propojující umělou inteligenci s průmyslovou robotikou s vybavením za 450 mil. Kč.
Zdroj: CEITEC VUT
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC VUT