Skupina Riocath ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) vyvinula unikátní stěrový set k samoodběru vzorků na testování COVID-19 a dalších podobných nemocí pandemického charakteru. Podstatně snižuje riziko kontaminace vzorku nebo nákazy zdravotnického personálu.
Realizační tým společnosti Riocath Research Institute, a.s., člen skupiny RIOCATH (z Reversally Inside-Out CATHeterisation), vyvinul ve spolupráci s Vývojovým centrem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR unikátní odběrovou sadu, široce využitelnou při diagnostice COVID-19 a dalších infekcí respiračního traktu. Konstrukce sady RIOCATH® umožňuje provedení autoodběru vzorku nebo odběru laikem ve skupině, snižuje podstatně riziko kontaminace vzorku a minimalizuje následnou manipulaci s ním při dalším zpracování. Tím také snižuje riziko nákazy zdravotnického personálu i pracovníků laboratoří. Klinické zkoušky zdravotnického prostředku pro použití in vitro budou realizovány takovým způsobem, aby sada mohla být využita při zvládnutí hrozící druhé vlny pandemie COVID-19.
„Společnost RIOCATH má nespornou výhodu, protože spolu s ÚOCHB AV ČR disponujeme patentem dvouplášťové eversibilní trubičky, na jejímž základě jsme mohli rychle vyvinout světově unikátní set pro autoodběr vzorku pro diagnostiku přítomnosti koronaviru,“ říká Miroslav Svoboda, předseda představenstva Riocath Global, a.s., o výjimečnosti odběrové sady.
Spolupráci kombinovaného týmu Riocath s Vývojovým centrem ÚOCHB, s nímž spolupracuje už šestým rokem, pozorně sleduje i ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský: „Miroslav Svoboda přišel s ideou unikátního řešení odběrové sady umožňující provedení stěru vzorků ze sliznice zadní stěny nosohltanu. Údajně protože se doslechl, že se náš ústav spolu s předními virology podílí na vývoji soupravy reagencií pro laboratorní diagnostiku COVID-19, která měla být tehdy už v krátké době nabídnuta českým výrobcům. Záměrem bylo, aby se naše země zbavila závislosti na dovozech těchto látek v době, kdy si každý stát hleděl především pokrýt svoje vlastní potřeby.“
Myšlenka stěrového setu k samoodběru byla nejprve prodiskutována s předními virology z krizového štábu a jejich přání i připomínky k praktickému využití byly poté vzaty jako základ celého řešení. Nejdůležitější ale pro celý projekt bylo potvrzení, že pokud by se tato věc podařila, znamenala by v boji s nemocí COVID-19 a podobnými pandemiemi opravdu velikou pomoc, což potvrzuje i biochemik Jan Konvalinka, prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy: „Stěrový set sloužící k samoodběru by mohl být velmi významným nástrojem při zvládnutí nového koronaviru, ale i dalších podobných epidemií. Snížil by riziko nákazy zdravotníků, umožnil by plošné odběry ve rozsáhlých územních celcích, celých městech nebo i třeba krajích. Představoval by skutečně průlom v problematice zvládnutí nejen velmi přesně cílených, ale i velkoplošných screeningových sledování chování virové nákazy.“
3x proti koronaviru
Vedle stěrové sady se podařilo vyvinout i další produkty, které mohou být nápomocné v boji s epidemiemi. Druhým produktem iniciativy skupiny RIOCATH a ÚOCHB je dvouplášťový ochranný štít z tenké vakuově tvořené fólie, určený k jednorázovému použití speciálně pro ochranu před přímým zasažením obličeje virem infikovanými kapénkami. Štít snižuje riziko šíření infekce nejen při plnění své základní funkce, ale také při nechtěném kontaktu s kontaminovaným povrchem po použití. Skutečné náklady, spojené s užíváním tohoto jednorázového způsobu ochrany před nákazou jsou ve výsledku, když ne nižší, tak rozhodně srovnatelné s náklady na jeden cyklus použití štítů pro opakované použití. „Náš štít chrání celou obličejovou část včetně ušních boltců, nezamlžuje se, protože je tvořen dvěma do sebe zasazenými transparentními skořepinami, mezi kterými je vrstva vzduchu. Plní i tepelně izolační funkci a také bude relativně levný, což umožní s ním zacházet jako s jednorázovou pomůckou, úplně stejně, jako je to obvyklé například u injekčních stříkaček nebo jehel na jedno použití. Manipulace s použitým štítem při pokusu o jeho dezinfekci totiž vyvolává další riziko infekce,“ konstatuje Milan Hovorka, jednatel společnosti Uniplast s.r.o., která se rovněž podílela na vývoji prototypu a v současné době intenzivně připravuje jeho hromadnou výrobu.
Do třetice společný tým představil vysoce účinný respirátor z „dílny“ Vývojového centra ÚOCHB, pro který RIOCATH nabízí možnost využití inovativního filtru, obsahujícího kombinaci dvou spolupracujících vrstev z netkané textilie, vrstvy filtrační tvořené nanovlákny a protektivní předfiltrační vrstvy z mikrovláken aktivního uhlíku. „Využili jsme nabídky bezplatné zápůjčky moderního digitálního vstřikovacího lisu, se kterou přišla firma FANUC Česká republika za podmínky, že bude tento stroj využit k řešení některého problému přímo souvisejícího s koronavirovou pandemií,“ uvedl Ondřej Pačes, vedoucí Vývojového centra pro vnitřní vztahy ÚOCHB „Prostě jsme chytili příležitost za pačesy,“ usmívá se, „a jak ta práce rychle postupovala, ani nám vlastně nepřišlo zvláštní, že se objevil také zajímavý materiál pro filtrační komponentu. Doufáme, že právě vrstva mikrofilamentárního uhlíku s jeho obrovskou sorpční kapacitou prodlouží podstatným způsobem životnost filtrační vrstvy z nanovláken.“
Zdroj: RIOCATH a ÚOCHB AV ČR
redakčně upraveno
- Autor článku: ne
- Zdroj: RIOCATH a ÚOCHB