Výzkum obuvi, obuvnických materiálů a problematiky obouvání– to jsou oblasti, na něž se chce více zaměřit Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). První kroky k tomu, aby se Zlín stal světovým centrem ve výzkumu obuvi, už probíhají.
„Náš výzkum bude zaměřen na reálné otázky, které obuvnický průmysl řeší. Na toto téma jsme hovořili s ředitelem vývoje a inovací firmy Baťa Jimem Russellem, který před Vánocemi navštívil Zlín,“ říká rektor UTB prof. Petr Sáha. Společné plány počítají s tím, že by univerzita pro firmu Baťa prováděla zkoušky obuvnických materiálů i prototypů výrobků. V případě materiálů by šlo o testování jejich vlastností a vhodnosti použití, v případě výrobků pak půjde o testování z hlediska pohodlné chůze. Na výzkumu se mají podílet pracovníci Centra polymerních systémů, Centra transferu technologií, Fakulty technologické i Fakulty multimediálních komunikací.
Další spolupráce mezi UTB a firmou Baťa se rýsuje v oblasti designu a marketingu. Firma by se měla například zapojit do soutěže Talent marketingových komunikací, která každý rok probíhá na Fakultě multimediálních komunikací.
Společné plány s firmou Baťa nejsou jedinými univerzitními projekty, které se týkají obuvnického výzkumu. Pod Centrem transferu technologií UTB se pracuje na projektu, který má pomoci lidem, kteří si z různých důvodů nemohou kupovat obuv v běžných obchodech, ale potřebují si nechat vyrábět obuv individuální. Jsou to například diabetici, starší lidé nebo lidé trpící různými deformitami nohou. V rámci projektu vzniklo speciální měřicí zařízení, které má pomoci určit, jakou obuv si má konkrétní člověk kupovat. Cílem projektu je nalézt takové řešení, aby bylo pro obuvnické firmy zajímavé více se zaměřit na individuální výrobu, ať už u diabetické či běžné obuvi, která by byla pohodlná a zdravotně vyhovující.
Zdroj: UTB
- Autor článku: ne
- Zdroj: UTB