facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Rozpočet pro vysoké školy je potřeba navýšit, říká ministryně Valachová

11. 1. 2017
Rozpočet pro vysoké školy je potřeba navýšit, říká ministryně Valachová

Rozpočet pro vysoké školy na rok 2018 by se měl navýšit o 4,5 miliardy korun. Vzrůst by měly platy pedagogických a akademických pracovníků a také stipendia pro doktorandy. Po dnešním jednání s vysokoškolskými odbory, Českou asociací doktorandů a Studentskou komorou Rady vysokých škol to řekla ministryně Kateřina Valachová.

V minulém roce činil podíl rozpočtu vysokých škol na celkových výdajích resortu 13,6 %. Navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy v roce 2018 je součástí příslibu ministryně zvýšit tento podíl na 18 %. Další zvýšení by mělo přijít v letech 2019 a 2020.

Jednání o rozpočtu začnou na jaře a pravděpodobně potrvají několik měsíců. Přestože rozpočet pro vysoké školy by se měl zvyšovat, ministerstvo nemůže přímo ovlivnit zvýšení mezd zaměstnanců, to je zcela v kompetenci dané vysoké školy.

Ministerstvo chce také v roce 2018 zvýšit stipendia pro studenty prezenčních doktorských studií, z aktuálních 7500 Kč na dvojnásobek. Státní rozpočet to přijde přibližně na miliardu korun. Zástupci studentů dlouhodobě poukazují na to, že kvůli nízkým stipendiím, jejichž výše se od roku 2011 prakticky nezměnila, se doktorandi nemohou naplno věnovat svým projektům. Požadují také, aby si doktorandi starší 26 let nemuseli sami platit zdravotní pojištění (pro letošní rok činní 1485 Kč měsíčně). Ministryně Valachová se proto bude snažit ještě do konce funkčního období prosadit změnu zákona o zdravotním pojištění.

"Velmi mě dnes potěšila slova ministryně školství Kateřiny Valachové, která se snaží vyjít vstříc finančním potřebám doktorandů v České republice", říká Blanka Pančíková, členka Studentské komory rady vysokých škol za Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Během půlhodinového rozhovoru byla řeč také o statusu doktoranda a standardech doktorského studia a placení zdravotního pojištění doktorandů po 26. roce života státem. Standardy budou probírány během prvního čtvrtletí letošního roku v rámci kulatých stolů, zdravotní pojištění je v jednání již nyní. Velký důraz bude kladen také na podporu pedagogické činnosti nejen zaměstnanců, ale i doktorandů.

 

Zdroj: Vědavýzkum.cz a ČTK