Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Zapojte se do veřejné konzultace k Strategii EU pro bioekonomiku. Nepřehlédněte také novou unijní strategii v oblasti připravenosti, NEB Facility Roadmap, zprávu o aliancích Evropských univerzit či ohlédnutí za EduCafé. 

Veřejná konzultace k nové Strategii EU pro bioekonomiku

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k připravované Strategii EU pro bioekonomiku, která by měla být přijata do konce roku 2025. Cílem strategie je podpořit inovace a posílit vedoucí postavení EU v oblasti bioekonomiky. Strategie se zaměří na posílení cirkularity a udržitelnosti, čímž má přispět k dekarbonizaci evropského hospodářství. Zároveň má vytvořit příznivé podmínky pro startupy, podnikatele a inovativní obchodní modely v oblasti bioekonomiky. Strategie bude připravována v souladu s klíčovými iniciativami EU, jako je Kompas konkurenceschopnosti, Dohoda o čistém průmyslu či nová Evropská strategie zaměřená na přírodní vědy. Konzultace je otevřená do 23. června

EU posiluje svoji připravenost skrze novou unijní strategii

Evropská komise představila Strategii EU pro připravenost Unie, která má podpořit členské státy a posílit schopnost Evropy předcházet novým hrozbám a adekvátně na ně reagovat. Strategie obsahuje 30 klíčových opatření a podrobný akční plán. Dokument klade důraz na výzkum a inovace jako klíčové prvky evropské bezpečnosti a odolnosti. Zdůrazňuje, že inovační sektor by měl investovat do povědomí o bezpečnostních rizicích a hybridních hrozbách, včetně těch v kontextu mezinárodní spolupráce. Zároveň je nezbytné přilákat výzkumné talenty do Evropy pro zajištění její dlouhodobé odolnosti a připravenosti. Dokument rovněž zdůrazňuje význam duálního využití v klíčových oblastech, jako jsou komunikační systémy, technologie či energetická bezpečnost. Mezi hlavní opatření patří například zřízení Evropského centra expertizy pro bezpečnost výzkumu (opatření 39) nebo vývoj metodiky pro testování odolnosti výzkumného a inovačního sektoru v členských státech (opatření 41).

Více informací najdete v tiskové zprávě Evropské komise nebo ve facsheetu.

Evropská komise publikovala NEB Facility Roadmap

Evropská komise zveřejnila plán nástroje Nového evropského Bauhausu (NEB Facility Roadmap) na období 2025–2027. NEB Facility je prvním víceletým finančním nástrojem Nového evropského Bauhausu zaměřeným na transformaci sousedství v Evropě i mimo ni. Dokument, vytvořený ve spolupráci s členskými státy a zúčastněnými stranami, detailně popisuje řídicí struktury, rozpočet a možné synergie s dalšími programy EU. Zároveň byly představeny výsledky veřejné konzultace k NEB Facility z roku 2024, které přispěly k jeho přípravě. Dalším krokem bude spuštění výzev, které budou otevřeny pro podávání projektových žádostí v roce 2025. V rámci programu Horizont Evropa a podpory výzkumných a inovačních aktivit bude finanční alokace činit přibližně 120 milionů eur ročně.

Návrh zprávy o nové vizi aliancí Evropských univerzit

Výbor Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání (CULT) připravuje novou zprávu o aliancích Evropských univerzit, která má být představena 8. května na zasedání výboru. Návrh této zprávy je již nyní zveřejněn na webu Evropského parlamentu. Dokument prosazuje dlouhodobý transformační přístup k posílení akademické excelence a strategické pozice Evropy díky aliancím a zdůrazňuje, že financování a opatření týkající se aliancí musí zahrnovat celý znalostní trojúhelník: vzdělávání, výzkum a inovace.

Zpráva také uvádí, že Evropský parlament je znepokojen současným nedostatkem výzkumných a inovačních pilířů v rámci aliancí a upozorňuje na významný potenciál, který aliance mají pro budování sítí výzkumných pracovníků a sdílení znalostí na evropské úrovni pro znásobení dopadu ve strategických oblastech, jako je kvantová výpočetní technika nebo umělá inteligence. Výbor pro kulturu a vzdělávání se tématu aliancí Evropských univerzit věnuje dlouhodobě: 19. března měli europoslanci ve výboru výměnu názorů na téma budoucnosti aliancí Evropských univerzit. Diskuse se zaměřila na plány, jak zajistit udržitelnost aliancí a zároveň je posílit s cílem zvýšit globální konkurenceschopnost Evropy, věnovala se i Evropskému diplomu, který v současné době projednává Rada EU.

Březnové EduCafé otevřelo debatu o roli AI ve vzdělávání

Na prvním letošním EduCafé, pořádaném ve spolupráci CZELO, SwissCore a Academic Cooperation Association (ACA), se v neformální atmosféře kavárny Kamilou v Bruselu diskutovalo o tom, jak umělá inteligence proměňuje vzdělávání. Hosté debaty – Simona Petkova z Evropské komise a Edouard Lamboray z organizace Educa – se shodli, že AI představuje silný nástroj pro rozvoj kritického myšlení, personalizaci výuky i posilování digitálních dovedností. Zároveň však upozornili na rizika spojená s ochranou dat, nerovnou dostupností nástrojů nebo jejich ne vždy vhodným využíváním. Klíčovou roli podle nich hrají mladí lidé – nejen jako uživatelé technologií, ale i jako aktivní tvůrci jejich budoucnosti.

Více se dočtete na webu CZELO.

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CZELO
Kategorie: CZELO