Kvalitu svého výzkumu mohou nyní vědci a akademici porovnávat s různými výzkumnými pracovišti v Česku v nové internetové aplikaci. Vytvořili ji pracovníci Institutu pro ekonomickou a demokratickou analýzu (IDEA) při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Užitečná může být mimo jiné i pro budoucí doktorandy nebo pro firmy, které hledají pracoviště se špičkovým výzkumem v určitém oboru.
Nová aplikace nabízí přehledné informace o vědeckém publikačním výkonu a jeho významu potažmo jeho kvalitě na základě údajů z vládního hodnocení z roku 2016. Zahrnuje výsledky výzkumných organizací včetně fakult vysokých škol v období let 2011 až 2015. Vědecký výkon zde představuje počet článků za určité období a jejich kvalita se odvozuje od vědeckého významu časopisů, ve kterých články vyšly. Jde o články v časopisech databáze Web od Science (WoS), v níž je kolem 10.000 nejvýznamnějších vědeckých časopisů z celého světa.
"Tento nástroj je unikátní tím, že umí rozlišit mezi méně a více vlivným výzkumem a výzkumem špičkovým. Jinými slovy umožňuje odlišit kvalitu od kvantity," říká jeden z autorů aplikace Daniel Münich. Na řadě pracovišť totiž vzniká velké množství málo významných článků, vysvětlil. Pokud pracoviště výrazně a pravidelně publikuje ve světově uznávaných časopisech, je to podle něj velmi věrohodný ukazatel toho, že je jeho výzkum kvalitní.
Používání nové aplikace na webu je podle Münicha snadné. "Člověk si vybere obor, který ho zajímá a vybere si skupinu časopisů podle významu a ukáže se mu, jak k publikačnímu výkonu České republiky přispívají jednotlivá pracoviště," popsal. Kdokoliv si tak může během pár vteřin zjistit, na kterých pracovištích dokáží vědci výsledky své práce publikovat ve světově nejuznávanějších časopisech.
Podle Münicha je dnes jinak obtížné se tyto informace dovědět. "Z webů vysokých škol se to systematicky zjistit nedá. Ministerstvo školství žádný informační nástroj tohoto typu nenabízí, takže pokud člověk nemá někoho, kdo se v daném oboru vyzná, tak to je velmi těžké," konstatoval.
Aplikace pokrývá především oblast základního výzkumu. Kromě vědců a akademiků může přijít vhod i uchazečům o magisterské a hlavně doktorské studium nebo firmám, které chtějí navázat spolupráci s výzkumným pracovištěm na světové úrovni. Publikace za poslední tři roky zatím program neukazuje, protože k nim dosud nejsou dostupná ověřená vládní data. Změny v publikační výkonnosti ale podle Münicha nejsou tak rychlé, aby se něco zásadního změnilo. Aplikace vznikla v rámci programu Strategie AV21 a pomocí evropských peněz z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, který spravuje Ministerstvo školství.
Aplikaci naleznete zde.
Zdroj: IDEA CERGE-EI
- Autor článku: ne
- Zdroj: IDEA