Předseda vlády Andrej Babiš, který je zároveň předsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), ve čtvrtek 22. listopadu v odpoledních hodinách přijal společně s místopředsedou RVVI Karlem Havlíčkem jednu z největších kapacit izraelské vědecko-technologické obce paní Ornu Berry. Premiér jí předal během pracovního setkání jmenovací dekret - jedna z čelních vědkyň Státu Izrael se tak stává členkou Mezinárodního poradního orgánu RVVI.
Izrael je světovým vzorem ve výzkumu a inovacích, zejména v převodu výsledků excelentního výzkumu do komerční praxe. Koncentrace izraelských vědeckých úspěchů nemá globálně obdoby. Dynamický rozvoj proslulého start-upového ekosystému a úspěchy inovativní ekonomiky jsou pro Izrael určující. Investice do vědy a výzkumu zde každoročně dosahují výše přes 4 % HDP a v kombinaci s mírou investic do inovací na počet obyvatel drží Izrael ve světě prvenství.
Návštěvě týmu Dr. Orny Berry v ČR předcházela v posledních měsících četná jednání, rozjela se univerzitní spolupráce, aktivní je Akademie věd ČR a připravila se řada programů na podporu společných podnikatelských aktivit spojených s výzkumem. Česká republika má v Izraeli dokonce svoji vědeckou diplomatku, která dosahuje na poli společného výzkumu prvních hmatatelných úspěchů. Podle RVVI je však třeba více konkrétních výsledků a přestat zde měřit úspěchy pouze skrze počet doktorandů na zahraničních stipendiích, vědeckých misí a podnikatelských konferencí.
Během schůzky premiér Babiš s paní Berry projednali vytvoření systému zapojení českých start-upů do infrastruktury VaVaI a význam zakládání spin-off firem po vzoru Izraele, kde tvoří právě tyto subjekty potenciálně nejsilnější stránku tamní ekonomiky. Poněkud skepticky se Dr. Berry stavěla k zahraničním pobídkám, kde mladí lidé většinou odevzdávají později získanou přidanou hodnotu do zahraničí. V reakci premiéra získají pobídky v ČR nově pouze ty firmy, jejichž aktivity budou spojeny s výzkumem a vývojem. I proto je RVVI v tomto směru důležitým připomínkovým místem pro tvorbu zákona o investičních pobídkách. Premiér při té příležitosti paní Berry sdělil, že významně posiluje roli rady Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která se stává jedním z klíčových nástrojů vládní politiky, a že podpora vědy a výzkumu je prioritou vlády.
Vládní RVVI připravila izraelské návštěvě program s řadou jednání s vedením Akademie věd, Czechinvestu, Ministerstva průmyslu a obchodu a Technologické agentury ČR. Jednání byli přítomni také zástupci ČISOKu a předseda Mezinárodní rady prof. Josef Michl. V debatě se členy RVVI zdůraznila dále Orna Berry nezbytnost stabilního systému veřejné podpory výzkumu, vývoje a inovací opřeného o funkční legislativu, jakož i silný potenciál prohloubení spolupráce ve VaVaI u obou zemí.
Karel Havlíček, místopředseda vládní RVVI ke jmenování izraelské vědkyně a průběhu jednání dodává: „Angažování Orny Berry do Mezinárodní rady při Radě pro výzkum, vývoj a inovace považujeme za průlomovou záležitost. Izrael je v oblasti transferu znalostí do praxe jedním ze světových lídrů a paní Berry v sobě spojuje izraelskou výjimečnost založenou na vysoce funkčním propojení vědy a podnikání. Zřetelně tím i sdělujeme, že posilujeme oblast aplikovaného výzkumu a že jsme připraveni se učit od těch nejlepších. Orna Berry je mimořádná osobnost se světovým věhlasem a jsem si jist, že bude pro celou Radu oživením a přínosem. Navíc tím nekončíme, máme ambici do Rady získávat další vlivné světové vědce. Chceme-li hrát na mezinárodním poli první ligu, nesmíme se bát doplnit tým světovými hráči.”
Orna Berry (1949) je první ženou, která v izraelské vládě zastávala prestižní pozici “Chief Scientist” v letech 1996 až 2000, kdy se zařadila mezi klíčové osobnosti zodpovědné za nastavení podpory průmyslového výzkumu vývoje. Dr. Berry dále stranou vlastní vědecké praxe zastávala vysoké vedoucí funkce v několika izraelských firmách, během kariéry byla mj. předsedkyní americko-izraelského fondu BIRD Foundation na podporu průmyslového výzkumu a zastávala čestné funkce v akademických poradních orgánech. Od r. 2010 byla viceprezidentkou pro vědu a výzkum v izraelské firmě EMC, kterou následně koupil americký DELL, kde nadále působila ve vedení jeho izraelského výzkumného centra. Orna Berry patří mezi nejvýznamnější izraelské vědce, je současně podnikatelkou v oblasti high-tech, laureátka řady světových cen a držitelka mnoha vědeckých ocenění.
Zdroj: Úřad vlády
- Autor článku: ne
- Zdroj: Úřad vlády