Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Dnes, 29. 3. 2018, proběhlo zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). K hlavním probíraným tématům patřilo jednání o návrhu státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na rok 2019. Stát totiž v příštím roce české vědě přidělí téměř 36 miliard korun. Rozpočet na vědu se tak zvýší, ačkoliv méně, než se čekalo.

Kromě rozpočtu se Rada zabývala také průběžným řešením pracovních skupin Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Technologické agentury ČR (TA ČR) k plánovaným změnám ve financování aplikovaného výzkumu.

„Rok 2019 je rozpočtován ve výši 35, 988 miliard, což je oproti roku 2018 s celkovými výdaji 33, 8 miliard, nárůst o víc než dvě miliardy,“ oznámil nejdůležitější zprávu Karel Havlíček, místopředseda RVVI. Budoucnost by podle něj měla být stabilní: „Roky 2020 a 2021 jsou udržovány na střednědobém výhledu.“ Podle přijatého usnesení jsou výzkum, vývoj a inovace vládní prioritou a na střednědobém výhledu se nebude nic měnit. Podle Havlíčka tak finance do vědy a výzkumu za posledních pět let narostly o téměř 11 miliard korun.

Návrh navýšení rozpočtové kapitoly na vědu a výzkum je ovšem menší, než se očekávalo, téměř o jednu miliardu. „Alokuje se příliš mnoho prostředků v nerozdělených výdajích za minulé roky. Tato částka dosáhla výše 6,9 miliard korun. Z toho 4,3 miliard korun jsou prostředky volné,“ vysvětlil rozhodnutí RVVI Karel Havlíček. Tyto finance by měly ale být i nadále dostupné. Příčinou problému je podle Havlíčka nedostatečné čerpání z evropských fondů. Rada vlády tak sice zvýšení o 2,1 miliardy korun odsouhlasila, důrazně ale varovala poskytovatele před hromaděním nerozdělených výdajů.

RVVI se dále rozhodla, že bude pečlivěji sledovat, kam finance na výzkum, vývoj a inovace putují. Plánuje opakovat schůzky se všemi poskytovateli jednou za dva měsíce a hodlá také kontrolovat hodnocení i přínos konkrétních projektů i hodnocení jednotlivých programů podpory. „Půjdeme do opravdu vysokého detailu,“ komentoval plánované změny Havlíček.

K dalším změnám dojde ve vztazích mezi MPO a TAČR. „Chceme, aby systém poskytování podpory byl efektivní,“ řekl k tématu Eduard Palíšek, člen RVVI. Současný stav podle něj totiž postrádá systematičnost. Dochází například k duplicitám různých typů podpory.

Z tohoto důvodu byla vytvořena pracovní skupina mezi RVVI, MPO a TAČR. Jejím cílem je definovat principy nového systému řízení podpory aplikovaného výzkumu. Rezorty budou moci určovat do jakých oblastí a v jaké míře se budou prostředky vkládat. Programy, které existují napříč rezorty, pak bude navrhovat Technologická agentura. TAČR bude také zajišťovat transparentní implementaci. Rezorty budou mít naopak hlavně kontrolní roli. Rada vlády pak bude posuzovat efektivitu vynaložených prostředků do jednotlivých programů.

„Hlavním cílem je zvládnout přechodové období tak, aby nedošlo k žádné újmě podpory aplikovaného výzkumu,“ řekl novinářům Palíšek. I proto se RVVI dohodla na prodloužení programu TRIO o jeden rok.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)


Přečtěte si také oficiální brífink po 334. zasedání RVVI zde.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz