Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Zahraniční cesta senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice na Taiwan, reprezentovaná jeho předsedou Jiřím Drahošem, navázala svými výsledky na česko-taiwanskou spolupráci ve formě šesti podepsaných memorand. Ta jsou zaměřená mimo jiné na rozvoj spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. 

Taiwan delegace

Ve dnech 17.–24. září 2022 se delegace setkala s nejvyššími ústavními představiteli země, včetně prezidentky Tsai Ing-wen, a navštívila řadu ministerstev. Důležitá byla také návštěva technologických parků a vědeckých institucí se zaměřením na výzkum polovodičů, kybernetickou bezpečnost a epidemiologii. S pozitivním ohlasem se rovněž setkal požadavek české strany na zřízení přímého leteckého spojení Praha – Taipei v co nejkratším možném termínu.

„Návštěva mé delegace výrazně podpořila spolupráci v řadě oblastí a posunula vztahy mezi ČR a Taiwanem na ještě vyšší úroveň,“ řekl k cestě předseda školského výboru Jiří Drahoš a následně dodal: „Celý náš pobyt probíhal ve velmi přátelské atmosféře a my se cítili na Taiwanu jako doma.“

Na závěr návštěvy bylo v Taipei podepsáno celkem šest memorand o spolupráci. Dvě nejdůležitější se týkají oblasti polovodičů. Za přítomnosti náměstkyně ministra školství Radky Wildové bylo podepsáno memorandum týkající se programu financování celkem 68 stipendií pro české studenty na taiwanských univerzitách, program by měl odstartovat již v příštím školním roce.

Druhé memorandum, které je v gesci náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jany Havlíkové, má napomoci posílení spolupráce ve vývoji polovodičových technologií a souvisejících výzkumných aktivit, mimo jiné směrem ke vzniku výzkumného centra pro design čipů v České republice.

„Spolupráci s Taiwanem dlouhodobě podporuji a jsem proto velmi ráda, že byla v delegaci zastoupena i moje náměstkyně Jana Havlíková. Výzkum a vývoj čipů je pro naši zemi strategicky velmi důležitou oblastí,” říká ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Rozhovor s Helenou Langšádlovou pro Vědavýzkum.cz si můžete přečíst zde.

Členem delegace byl rovněž ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který na Taiwanu podepsal smlouvy o spolupráci s Národním taiwanským muzeem a Národním palácovým muzeem. Obě smlouvy jsou základem pro budoucí výstavy pokladů taiwanských muzeí v Praze. Zahraniční cesty se zúčastnila také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Senát PČR

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Senát PČR