Nástroj SME instrument, který pomáhá malým a středním podnikům překlenout období mezi ukončením financování výzkumu a uvedením produktu na trh, stále roste, a to již čtvrtým rokem. Evropská unie takto podpořila inovativní podniky již více než jednou miliardou eur. Do České republiky z této částky putovalo pouze necelých čtyři a půl milionů eur.
SME Instrument, nástroj programu Horizont 2020, který podporuje podniky s méně než 250 zaměstnanci a ročním obratem do 50 milionů eur, funguje již 4 roky. Za tuto dobu stihl podpořit více než 3 200 podniků a rozdat na 1,3 miliardy eur. SME Instrument ale nenabízí pouze peníze, nadějným inovátorům jsou k dispozici i rady zkušených mentorů nebo usnadněný přístup k mezinárodním sítím.
SME Instrument nabízí dva druhy podpory. První – fáze 1 – nabízí částku kolem 50 tisíc eur určenou na zpracování konceptu a vyhodnocení proveditelnosti projektu. V druhé fázi nabízí nástroj investici ve výši od 0,5 do 2,5 milionů eur na testování, pilotáž a další aktivity v pokročilejší fázi celého projektu. Dle statistik je kromě přímé finanční podpory velmi významným přínosem i zvýšení zájmu soukromých investorů do projektů podpořených SME Instrumentem. Z dat vyplívá, že každé investované euro v průměru přiláká soukromou investici ve výši 1,6 eura.
Nástroje SME Instrument v největší míře využívá Španělsko. Za 4 roky byly španělské firmy vybrány jako koordinátoři celkem 696 projektů. Celkem získali 263 milionů eur. Téměř 200 malých a středních podniků bylo podpořeno v tzv. fázi 2. Druhá Itálie koordinovala či koordinuje 496 projektů a obdržela 145 milionů eur. Procentuálně nejúspěšnější při žádání o podporu SME Instrumentu jsou pak Islanďané, Švýcaři, Irové, Rakušané a Dánové.
Při porovnání s těmito výsledky jsou čísla českých firem opravdu zanedbatelná. S pouze dvěma koordinovanými projekty ve fázi 2 a jedenácti ve fázi 1 se nedá očekávat výrazné přispění nástroje SME Instrument do inovací v České republice. Společně s dalšími dvěma projekty, u kterých jsou Češi partnery dánských podniků, tak do českých firem přišlo okolo 4 a půl milionu eur.
Vysokou míru kompetitivnosti nástroje EU a malou úspěšnost českých podniků se pokouší například Jihomoravské inovační centrum (JIC) a město Brno nahradit obdobnými, co do velikosti samozřejmě méně objemnými, granty. Program SME Instrument Brno je určený projektům z Brna, které podají žádost o grant z celoevropského programu SME Instrument, získají dobré hodnocení, ale nepřekročí hranici nutnou pro ziskání peněz. Více o této aktivitě podporující inovace si můžete přečíst zde.
Report SME Instrument za rok 2018 je k dispozici zde. Bližší informace o interaktivní mapě příjemců SME Instrument, ze které je čerpána část zmíněných dat, naleznete zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (NS)
Zdroj: EIC SME Instrument data hub, SME Instrument impact report
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz