Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Důraz na dovednosti před memorováním. I takovým směrem by chtěl vést systém vzdělávání v České republice nový ministr školství ve vládě premiéra Fialy profesor Vladimír Balaš. Specialista na mezinárodní právo z Právnické fakulty UK se ujímá úřadu 1. července, jen pár dní poté, co si v Karolinu převzal profesorský dekret.

20220701Balas1

Vladimír Balaš přebírá v Karolinu profesorský dekret, gratuluje mu náměstkyně Radka Wildová. Balaš v úřadu nahradí Petra Gazdíka (uprostřed).

V podobném duchu, v jakém se v současnosti hodlá proměnit Právnická fakulta UK pod vedením děkana Radima Boháče (o čemž magazín Forum už dříve psal), hodlá nyní postupovat i nový ministr školství. Profesor Balaš se nechal veřejně slyšet, že je mu blízký skandinávský systém, který upřednostňuje dovednosti před memorováním. „Revoluci asi nečekejme, protože koncepce rozvoje školství, včetně projektu 2030+, jsou nastaveny poměrně dobře. Já jsem vždycky říkal, že se mi líbí severský systém vzdělávání a myslím si, že naše koncepce se tomu blíží. Bude to tlak nejenom na znalosti, ale také na jejich aplikaci a rozvoj dovedností,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Své směřování dokazuje i prostřednictvím své práce na PF UK, kde patří mezi podporovatele takzvaných moot courtů, tedy mezinárodních studentských soutěží, jež simulují skutečná soudní stání a na kterých se budoucí právníci učí to, co budou jednou potřebovat v praxi.

20220701Balas2

Profesor Balaš tak pomohl jako supervizor k mimořádnému úspěchu čtveřice studentek Právnické fakulty UK Heleny Švandové, Nikoly Klímové, Zuzany Strnadové a Katariny Kruľové, které v roce 2017 mezi 104 týmy ze 34 zemí světa skončily na druhém místě světového finále Foreign Direct Investment International Arbitration Moot. To se konalo v americkém Bostonu a vyslankyně Karlovky v něm porazily třeba i tým z Harvardu.

První děkan, akademik a nově profesor

Nový ministr si do úřadu nese bohaté zkušenosti s vysokým školstvím i s vědeckou prací. Stál u zrodu Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni a byl také jejím prvním děkanem.

Vedle toho působil v Ústavu státu a práva Československé akademie věd, respektive Akademie věd ČR. Od roku 2002 je spojený s Katedrou mezinárodního práva Právnické fakulty UK, kde se také v roce 2011 habilitoval. Letos 17. června si pak z rukou svého předchůdce ve vedení ministerstva Petra Gazdíka převzal v Karolinu profesorský dekret, který deset dní před tím podepsal prezident Miloš Zeman. Ten měl proti Balašovi i několik námitek (mimo jiné přijetí Jana Rumla na ZČU), ale nakonec jej jako ministra schválil.


Ministři školství, profesoři Univerzity Karlovy

Vladimír Balaš není prvním absolventem nebo akademikem UK, který se stal ministrem školství. Před ním v této funkci působili třeba bohemista, lingvista a katolický kněz Petr Piťha (v první vládě Václava Klause), filozof, zakladatel a první děkan Fakulty humanitních studií UK Jan Sokol (v úřednické vládě Josefa Tošovského) nebo někdejší prorektor UK, specialista na pedagogickou psychologii Stanislav Štech (ve vládě Bohuslava Sobotky).


Ve své odborné práci se Balaš specializuje na téma ochrany zahraničních investic. Spolu s vedoucím katedry profesorem Pavlem Šturmou také na toto téma vydali před čtyřmi roky monografii Nové mezinárodní dohody na ochranu investic. O tématu profesor Balaš přednášel v Evropě i v USA. Opakovaně pobýval také na renomované University of Michigan, kde sídlí jedna z nejlepších právnických fakult světa.

20220701Balas3

O tom, že je oblíbený jak mezi studenty, tak mezi kolegy na fakultě, hovořil děkan PF UK Radim Boháč. „Jeho působení na fakultě velmi dobře vystihují věty ze závěru stanoviska komise v jeho úspěšném řízení ke jmenování profesorem, kdy její členové pozitivně hodnotili jeho zapojení do grantů a mezinárodních aktivit. Komise ocenila i jeho práci při vedení doktorandů, jejichž počet a kvalita dosud obhájených prací dovoluje hovořit o vědecké škole, kterou Vladimír Balaš v oblasti mezinárodního ekonomického práva vytvořil. Mrzí mě proto, že nyní nebude moci na fakultě z důvodu výkonu funkce ministra působit. Doufám ale, že se k nám po skončení v této funkci opět vrátí,“ zdůrazňuje děkan.

Financování vysokých škol je jedno z témat, na něž by se podle děkana PF UK Boháče měl nový ministr Balaš zaměřit. „Zatímco v posledních letech výše platů v základním a středním školství rostla, na vysokých školách tomu tak nebylo. V důsledku toho je například mzda řady odborných asistentů na vysokých školách v současné době nižší než plat učitelů na školách základních a středních. Jde o systémový problém,“ míní děkan.

Z ragbisty ministrem v době předsedání EU

Dnes třiašedesátiletý Balaš se úřadu ujímá v době, kdy Česká republika přebírá od Francie předsednictví v Radě Evropské unie. Právě i jeho mezinárodní orientace byla jedním z důvodů, proč mu předseda hnutí STAN Vít Rakušan ministerský post nabídl.

Svým souhlasem profesor Balaš ukončil svou krátkou zákonodárnou zkušenost, kdy ho na podzim loňského roku voliči poslali prostřednictvím preferenčních hlasů do Poslanecké sněmovny za hnutí STAN. Někdejší hráč ragby se tak nyní, a jak sám připouští trochu nečekaně, přesouvá na nové hřiště.

 

Autor: Helena Zdráhalová

Foto: Martin Pinkas, archiv Vladimíra Balaše

Zdroj: Univerzita Karlova

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Karlova