Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte spuštění nové Evropské akademie pro suroviny, první projekty oceněné značkou kvality STEP, umístění prvních evropských továren na AI či informace o nové platformě udržitelného vzdělávání. Ohlídneme se také za oslavou 20 let programu Erasmus Mundus.
EIT spouští novou Evropskou akademii pro suroviny
V rámci Evropského týdne surovin 2024 (Raw Materials Week 2024), který proběhl od 9. do 13. prosince v Bruselu, byla představena tzv. „Evropská akademie pro suroviny“ (European Raw Materials Academy). Projekt realizovaný Evropským inovačním a technologickým institutem (EIT) získá podporu 10 milionů eur z Horizontu Evropa a Programu pro jednotný trh. Akademie se zaměří na tvorbu vzdělávacích materiálů a certifikačních programů pro zvýšení kvalifikace pracovníků v EU, zejména v oblastech těžby, zpracování a recyklace surovin. Očekává se účast 1 200 expertů, kteří budou diskutovat o rozvoji evropských kapacit, financování projektů, podpoře inovací a posílení cirkulace klíčových surovin v odvětvích, jako jsou baterie, digitální technologie, obrana a vesmír.
Více informací najdete na webu EIT.
Evropská komise ocenila první projekty značkou kvality STEP
Evropská komise zveřejnila první seznam projektů, které obdržely ocenění „Strategic Technologies for Europe Platform (STEP) Seal“. Tato „značka kvality“ má za cíl zvýšit viditelnost projektů v oblastech čistých a zdrojově efektivních technologií, stejně jako v pokročilých digitálních technologiích, a napomoci jim získat dodatečné financování z veřejného a soukromého sektoru EU. STEP Seal získaly projekty, které splňují požadavky STEP v rámci pěti programů financovaných EU: Inovační fond, Digitální Evropa, Evropský obranný fond, EU4Health a Horizont Evropa. Mezi prvními 130 oceněnými projekty jsou i dva za Českou republiku. Oba získaly financování z Inovačního fondu.
Více informací najdete na webu Evropské komise.
Známe umístění prvních evropských továren na AI
Společný podnik EuroHPC vybral lokace umístění prvních evropských továren na umělou inteligenci. Tato iniciativa EuroHPC AI Factories je navržena tak, aby vytvořila robustní a vzájemně propojenou síť center umělé inteligence. Ta budou nabízet začínajícím podnikům v oblasti AI, malým a středním podnikům a výzkumným pracovníkům komplexní podporu, včetně přístupu ke zdrojům vysoce výkonné výpočetní techniky (HPC) optimalizovaným pro AI a školení. Prvních sedm továren bude zahrnovat spolupráci a konsorcia celkem 17 evropských států a vzniknou ve Finsku, Německu, Itálii, Španělsku, Lucembursku, Řecku a Švédsku. Součástí finského konsorcia LUMI, kde má budoucí AI továrna LUMI AI Factory posilovat roli Evropy jako inovátora, je i Česká republika.
Více informací najdete na webu Evropské komise.
Ohlédnutí za oslavou 20 let Erasmus Mundus
V pondělí 9. prosince pořádala kancelář CZELO konferenci u příležitosti 20. výročí společných studijních programů Erasmus Mundus. Konference se konala v Praze a jejím hlavním cílem bylo ukázat dopad Erasmus Mundus v českém prostředí jak na jednotlivce (studenty), tak na zapojené vysokoškolské instituce i celý vysokoškolský systém. Během akce tak v panelových diskuzích debatovali čeští i zahraniční absolventi Erasmus Mundus, univerzitní úhel pohledu poté přiblížili zástupci 3 českých univerzit, které koordinují Erasmus Mundus společné studijní programy (Univerzita Palackého v Olomouci, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Karlova). Poslední panel nabídl diskuzi k dopadu Erasmus Mundus na český vysokoškolský systém. O něm hovořili představitelé České konference rektorů, Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ) a Domu zahraniční spolupráce.
Více se o konferenci dozvíte již brzy v článku na webu kanceláře CZELO.
Nová evropská platforma pro vzdělávání k udržitelnosti
Na konci listopadu se uskutečnil každoroční Den klimatického vzdělávání (Education for Climate Day). Jeho tématem bylo vzdělávání k udržitelnosti, byla zde představena i nová online platforma Education for Climate, která bude sloužit jako prostor pro spolupráci a výměnu nápadů mezi učiteli, studenty a širší vzdělávací komunitou. Další části programu zahrnovaly diskuze o výsledcích COP29 a workshopy zaměřené na zelené vzdělávací iniciativy, vědecké projekty a nové nástroje pro učení o klimatické změně. Důraz byl během celé akce kladen na sdílení inovativních řešení, podporu komunitní spolupráce a zapojení mládeže prostřednictvím Youth Climate Lab.
Záznam celé akce je možné zhlédnout na webových stránkách Evropské komise.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO