Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Dozvíte se o schválení nové Evropské komise, budování nových AI továren v EU a o Návrhu zprávy ITRE k Horizontu Evropa a doporučení k FP10. Přečtěte si o zasedání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport a nové zprávě EUA na téma interoperability v mezinárodní spolupráci univerzit.
Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi
Dne 27. listopadu Evropský parlament schválil nové kolegium eurokomisařů pod vedením předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. Prvním cílem nové Komise bude vytvoření „kompasu konkurenceschopnosti“, který bude určovat její směřování na následujících pět let. Tento plán se zaměří na snížení inovačních rozdílů mezi Evropou, USA a Čínou, posílení strategické bezpečnosti EU a dosažení dekarbonizace. Von der Leyen rovněž potvrdila pokračování realizace klíčových cílů EU, včetně Zelené dohody pro Evropu. Zavázala se také k vytvoření „dohody o čistém průmyslu“ (Clean Industrial Deal), zahájení strategického dialogu o budoucnosti evropského automobilového průmyslu, podpoře konkurenceschopného oběhového hospodářství a dosažení úspor a investic v EU. Nová Evropská komise by měla oficiálně převzít své povinnosti 1. prosince 2024.
Více informací naleznete v tiskové zprávě Evropského parlamentu.
EU buduje AI továrny pro rozvoj důvěryhodné umělé inteligence
Evropská unie plánuje do roku 2025 vytvořit minimálně pět továren na umělou inteligenci, které využijí superpočítače EuroHPC k vývoji důvěryhodných generativních AI modelů. Na začátku listopadu obdržela Evropská komise prvních sedm návrhů, které předložily Finsko (s účastí Česka, Dánska, Estonska, Norska a Polska), Lucembursko, Švédsko, Německo, Itálie (s účastí Rakouska a Slovinska) a Řecko. Návrh předložený Španělskem, za účasti Portugalska, Rumunska a Turecka, bude zveřejněn v blízké době. Návrhy budou posouzeny odborníky, přičemž výběr prvních továren bude oznámen v prosinci 2024. Další uzávěrka pro podání návrhů je 1. února 2025.
Více informací naleznete na webu Evropské komise.
Výbor ITRE zveřejnil Návrh zprávy o provádění programu Horizont Evropa a doporučení k FP10
Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) zveřejnil „Návrh zprávy o hodnocení provádění programu Horizont Evropa s ohledem na jeho průběžné hodnocení a doporučení pro 10. rámcový program pro výzkum a inovace“. Dokument posuzuje technické provádění programu Horizont Evropa, tedy např. zavedení paušálního financování, ale také jednotlivé tematické oblasti a pilíře. Návrh doporučuje například zlepšení a zjednodušení druhého pilíře programu, který zůstává příliš složitý a neefektivní. Podle dokumentu vedlo větší množství nástrojů, neúspěšná implementace Misí a časté rozpočtové přesuny v rámci druhého pilíře k nadměrné složitosti. Ta mohla odradit potenciální uchazeče, zejména nováčky, od zapojení se do programu. Zpráva obsahuje také doporučení pro zbývající dobu trvání programu Horizont Evropa i pro příští 10. rámcový program. Návrh zprávy mimo jiné požaduje, aby 10. rámcový program zůstal samostatným programem EU, s navýšením rozpočtu na 220 miliard eur, přičemž polovina tohoto rozpočtu by byla vyčleněna na podporu aktivit ERC a EIC.
Celý Návrh zprávy si můžete přečíst na webu Evropského parlamentu.
Zasedání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport
Ve dnech 25. a 26. listopadu zasedala Rada EU pro Vzdělávání, mládež, kulturu a sport. Hlavním přijatým dokumentem v oblasti vzdělávání je Doporučení Rady o atraktivních a udržitelných kariérách ve vysokoškolském vzdělávání. To zdůrazňuje potřebu zohlednit diverzitu akademických kariér a odpovídající uznání pedagogické činnosti v porovnání s výzkumnou. Zaměřuje se také na další podporu rozvoje pedagogů, včetně mezinárodních vzdělávacích aktivit. Schváleny byly také Závěry Rady o strategických partnerstvích ve vzdělávání a odborné přípravě, které vyzdvihují důležitost těchto partnerství na lokální, regionální, národní a mezinárodní úrovni jako cesty k podpoře konkurenceschopnosti EU. Zástupci členských států také debatovali o podpoře dovedností potřebných pro budoucí rozvoj a konkurenceschopnost v kontextu Draghiho zprávy i s ohledem na Evropský diplom.
Podrobnější rozbor najdete již brzy na webových stránkách kanceláře CZELO.
Nová zpráva EUA na téma rozvoje společných vzdělávacích příležitostí prostřednictvím interoperability
Evropská univerzitní asociace (EUA) zveřejnila novou zprávu o interoperabilitě, v tomto kontextu o schopnosti partnerských univerzit bezproblémově a bezpečně sdílet data napříč institucionálními a národními hranicemi v rámci mezinárodní spolupráce. EUA ve zprávě analyzuje potenciál interoperability pro transformaci spolupráce v rámci aliancí Evropských univerzit i mimo ně. Zpráva představuje zkušenosti odborníků z praxe na členských univerzitách EUA a zabývá se některými nejčastěji se vyskytujícími překážkami – nerovnoměrným používáním datových standardů, otázkami vlastnictví a správy. Dále také zpráva zvažuje, zda a jak se převládající nastavení jednotlivých partnerů v alianci spojuje s širšími politickými ambicemi učinit interoperabilitu v Evropě realitou.
Více se dozvíte na webu EUA.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.
- Autor článku: ano
- Zdroj: CZELO