Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V úterý 19. 11. 2024 předal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek ocenění vědcům za mimořádné výsledky a za celoživotní přínos. Ocenění převzali Tomáš Čižmár z Akademie věd a Petr Slavíček z VŠCHT, Cenu Františka Běhounka získal Ondřej Santolík z Univerzity Karlovy a Cenu Milady Paulové Iva Stuchlíková z Jihočeské univerzity.

„České vysoké školy musíme v následujících letech otevřít mnohem vyššímu počtu studentů, a to nejen s ohledem na příchod populačně silnějších ročníků, ale i s ohledem na potřeby naší společnosti. S tím počítá i významné navýšení kapitoly pro vysoké školy v návrhu státního rozpočtu, který budou schvalovat poslanci. Tento trend ale musí pokračovat i v dalších letech, ať už bude v příštích vládách kdokoliv. Byl bych proto rád, abychom společně s akademickou veřejností přemýšleli o těchto tématech a hledali rozumnou cestu, jak otevřít vysoké školy o něco většímu počtu studentů při současném posilování kvality výuky i absolventů. Jsem tedy moc rád, že dnes oceňujeme právě osobnosti, které prokázaly mimořádné nasazení v tomto ohledu, a dovolte mi, abych vám popřál, aby se vám dařilo, tak jako letos, i v příštím roce," řekl v úvodu slavnostního ceremoniálu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Cena za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

MŠMT uděluje cenu od roku 1991. Výzkumné organizace a vysoké školy každoročně navrhují mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací dosažené za posledních 5 let za finanční podpory poskytnuté MŠMT, které reprezentují osobnosti vědy a výzkumu. Komise složená z čelních osobností vědecké sféry provádí výběr mimořádných výsledků, které doporučuje ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy.

Cenu získali: 

Tomáš Čižmár, Ústav přístrojové techniky, Akademie věd České republiky, v. v. i.

Petr Slavíček, Ústav fyzikální chemie, Vysoká škola chemicko-technologická

Cena Františka Běhounka

Tato cena nese jméno významného českého fyzika, akademika, profesora a spisovatele Františka Běhounka, který studoval v Paříži pod přímým vedením paní Marie Curie-Sklodowské. Profesor Běhounek byl dobrodružný člověk, v roce 1926 se zúčastnil výpravy Roalda Amundsena k severnímu pólu, v roce 1928 přeletěl jako první Čech na vzducholodi Italia nad severním pólem. Byl také členem množství odborných organizací a mezinárodních vědeckých sdružení a expertem UNESCO pro výzkum atomového záření. Tato Cena je udělována od roku 2012.

Cenu získal:  

Ondřej Santolík, Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta

Cena Milady Paulové za celoživotní přínos vědě

MŠMT ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda při Sociologickém ústavu Akademie věd ČR uděluje Cenu Milady Paulové od roku 2009 ženě-vědkyni za celoživotní přínos vědě a mimořádný přínos rozvoji daného oboru. Cena Milady Paulové nese jméno výrazné české historičky a byzantoložky 20. století. Profesorka Paulová jako první žena od roku 1925 přednášela na univerzitě, byla mimořádnou členkou Královské české společnosti nauk a později členkou České akademie věd a umění. Zároveň se stala vůbec první jmenovanou, nejprve mimořádnou a později také řádnou, profesorkou. Právě prostřednictvím této ceny si ministerstvo přeje upozorňovat na přínosy žen-vědkyň v České republice a inspirovat ženy, aby se na vědeckou dráhu vydaly. Cena Milady Paulové je každý rok udělována v jiné výzkumné oblasti. Letošní ročník se zaměřil na oblast psychologie.

Cenu získala:

Iva Stuchlíková, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta

Dále ministr ocenil vynikající studenty a pedagogy, více v tiskové zprávě.

 

Zdroj a foto: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Kategorie: Politika