Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Není to tak dávno, co společnost Nebion AG otevřela v Praze svoji pobočku. Původně spin-off proslulé ETH Zürich vyvíjí software Genevestigator, který využívají desítky tisíc výzkumníků po celém světě. Krátký rozhovor s jejími představiteli, konkrétně s panem Stefanem Bleuerem a paní Rasou Meskauskiene, vedl Martin Víta z portálu ResearchJobs.cz.

Společnost Nebion AG, přestože je spin-offem jedné z nejprestižnějších univerzit v Evropě – ETH Zurich, není v České republice ani mezi uživateli ResearchJobs.cz příliš známá. Můžete nám ji krátce představit?

Zaměřujeme se na poskytování a analýzu transkriptomických dat (transkryptomika je podobor funkční genomiky zkoumající zapojování a vypojování souboru mRNA transkriptů v určitém typu buněk nebo tkání – pozn. ed.) akademikům ve veřejné i soukromé sféře. Očišťujeme veřejně dostupná data a umožňujeme jejich srovnání napříč dostupnými studiemi a analýzu pomocí uživatelsky jednoduchého, ale výkonného grafického nástroje. Náš software Genevestigator používají desítky tisíc výzkumníků po celém světě.

Jaký je váš názor na zakládání nových biotechnologicky orientovaných firem v českém prostředí? Jaké jsou z vašeho pohledu hlavní překážky?

Pro nás, jako pro malou, ale zavedenou švýcarskou firmu bylo založení dceřiné společnosti v České republice snadné. Nesetkali jsme se s velkými administrativními překážkami. Nemohu ale posoudit, nakolik je těžké je v Česku získat počáteční financování, což bude asi ten zásadní prvek.

Proč jste se rozhodli založit dceřinou společnost právě v Česku a ne třeba v Polsku nebo jiné zemi střední nebo východní Evropy?

O Praze jsme uvažovali hned od počátku projektu kvůli personálním vazbám několika členů našeho týmu v Curychu. Kromě toho má Praha vysokou koncentraci dobrých univerzit a je to velmi pěkné místo pro život. To je důležité, protože nám to umožňuje přilákat nové lidi. Několik našich pražských zaměstnanců přišlo z jiných evropských zemí.

Nedostatek kandidátů je problém téměř všech zaměstnavatelů v Česku. Jaká je aktuální situace na místní biotechnologické startupové scéně?

My jsme až do teď byli vždy schopni obsadit všechny pozice. Snažíme se, aby byly dostatečně atraktivní jak z hlediska samotné práce, tak obecných pracovních podmínek.

Jak vnímáte kvalitu magisterského a především doktorského studia přírodních věd v České republice – ve srovnání se Švýcarskem a dalšími zeměmi?

Z našeho pohledu je kvalita vzdělávání velmi vysoká. Se zaměstnanci, které jsme zde přijali, jsme byli doposud spokojeni.

Jsou podle vás absolventi českého doktorského studia dobře připraveni na kariéru v průmyslovém výzkumu v komerční sféře?

Určitě si to myslíme. V našem případě jsou důležité specifické vědomosti, strukturovaný přístup k práci a dobré komunikační dovednosti, což jsou typické kvality absolventů doktorského studia. Nástroje a postupy, které potřebujete v konkrétní pozici, se naučíte ovládat v práci.

Děkujeme za odpovědi.

 

Za ResearchJobs.cz se ptal Martin Víta.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: ResearchJobs.cz