Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Tereza Kubicová je zakladatelkou festivalu Czech Space Week, který začíná již v sobotu 25. listopadu a potrvá až do 2. prosince. Jak vznikla myšlenka na festival? Jaký bude letošní, již šestý, ročník? A jak se vědci a vědkyně podílejí na programu?

Kubicova

Jaká je historie festivalu? Jak vznikla jeho myšlenka?

Myšlenka vzniku Czech Space Weeku se zrodila před 7 lety. Věděli jsme, že český kosmický průmysl má co nabídnout a že české kosmické firmy dělají na zajímavých projektech, o kterých se málo mluví. Inspirovali jsme se s kolegy na European Space Weeku v Estonsku a rozhodli jsme se, že obdobný formát akce by si zasloužilo i Česko . A tak jsme v roce 2018 uspořádali Czech Space Year, jehož vyvrcholením byl první ročník festivalu Czech Space Week. Shodou okolností se jednalo o rok, kdy Česko slavilo desetileté výročí členství v Evropské vesmírné agentuře, výročí letu pana Remka i vyslání první české družice Magion do vesmíru.

Původní myšlenka byla taková, že to bude jednorázová akce, ale s ohledem na její úspěch jsme se rozhodli ji opakovat. Tehdy jsme ještě nevěděli, že se z Czech Space Weeku stane pravidelný festival, který letos pořádáme už po šesté.

Jaké jsou novinky letošního ročníku? Na jaké osobnosti a program se mohou návštěvníci letos těšit?

Připravili jsme opět několik nových formátů akcí. Za zmínku určitě stojí workshop analogových misí, které simulují podmínky panující ve vesmíru tady na Zemi. Akci pořádá komunita CHASM (Community of Human Analogue Space Missions) ve spolupráci s firmami ICEE.Space, Entrant a podnikatelským inkubátorem ESA BIC.

Další novinkou je, že aktivně propojujeme kosmický průmysl napříč dalšími sektory. Letos se hodně soustředíme na oblast energetiky, kde je možné využít řadu kosmických technologií, například pro vyšší udržitelnost. Podařilo se nám také dosáhnout mnohem větší spolupráce mezi akademií a průmyslem. Máme letos na programu několik panelových diskuzí a workshopů, kde zasednou přední čeští vědci.

Vedle těchto novinek pořádáme osvědčené akce s velkým úspěchem, jako je například panelová diskuze Space4Women, kde vystoupí inspirativní ženy, které se prosadily v kosmickém průmyslu. Mezi nimi bude například i projektová manažerka mise LUGO, Kimberly Sofge, která své zkušenosti s řízením projektů i lidí sbírala více než 20 let ve vládě USA a na americkém ministerstvu obrany.

Ze společnosti TRL Space, která je letos opět generálním partnerem Czech Space Weeku, dorazí také Iulian Emil Juhasz, profesionál s více než 13 lety zkušeností v leteckém a kosmickém odvětví, kterými výrazně přispěl ke zvýšení prestiže Rumunska v evropském vesmírném průmyslu. A ještě bych určitě zmínila účast generálního ředitele ESA pana Josefa Aschbachera.

Na co se na letošním festivalu nejvíc těšíte Vy?

Já se každoročně nejvíce těším na konferenci Space2Business, která bude nabitá zajímavými panelovými diskuzemi a řadou tzv. side eventů. Moje srdeční záležitost je ale panelová diskuze Space4Women, kde si vždy ráda poslechnu zajímavé příběhy jednotlivých účastnic. To si myslím, že rozhodně stojí za návštěvu nebo minimálně za zhlédnutí online.

Space

Jak intenzivní je zapojení vědců a vědkyň do festivalu? Co může z festivalového programu zaujmout právě vědce?

Zapojení vědců i vědkyň je i letos opravdu bohaté. Jedná se o celou řadu velkých jmen. Spolupracujeme s Akademií věd ČR nebo s Vesmírem pro lidstvo. Dorazí například známá vědkyně Ivana Kolmašová, dále vědec a popularizátor vědy Petr Brož. V neposlední řadě bych zmínila aktivní účast Jiřího Svobody a Pavla Suchana, kteří působící v Astronomickém ústavu AV ČR. Zapojeni budou všichni přímo do programu Czech Space Weeku. Společně se zástupci firem budou diskutovat o tom, jak může Česko maximálně vytěžit potenciál spolupráce mezi vědou a tuzemskými firmami. Vedle toho si Akademie věd ČR pořádá řadu vlastních akcí. Pro všechny lidi působící ve vědeckém prostředí bude účast na konferenci Space2Business nesmírně inspirativní. Mohou si tam poslechnout, na čem firmy pracují, a třeba i domluvit další spolupráci.

Jaké zajímavé projekty se letos na festivalu představí?

Největší českou kosmickou událostí roku je nepochybně výběr ambiciózních misí, jejichž cílem je demonstrovat schopnosti českého průmyslu a výzkumné sféry navrhnout, vyrobit a provozovat družici o hmotnosti cca 100 kg. Jde tedy zejména o skok v komplexitě systémů připravovaných českými firmami, protože dosud český průmysl dodával jednotlivé komponenty kosmických systémů.

Vybranými misemi jsou družice pozorování Země (nejen) pro státní účely (AMBIC), která bude poskytovat družicové snímky a kosmický ultrafialový dalekohled QUVIK, který bude studovat vysoce energetické jevy ve vesmíru, které vznikají například srážkou černých děr či neutronových hvězd.

Cílem obou misí je jednak prokázání vyspělosti českého kosmického průmyslu, ale i řešení technologických výzev, jako je rychlá změna orientace družice, zaměření cíle, stabilizace a jiné.

Společně s ambiciózními misemi bude na Czech Space Weeku prezentovat posun v mezinárodní misi LUGO brněnská společnost TRL Space. Mise LUGO je nejkomplexnější a největší vesmírná mise vedená novými členskými státy ESA a svým rozsahem nemá mezi státy střední a východní Evropy obdoby.

Ještě bych ráda pozvala na prezentaci od společnosti OHB Czechspace k misi SOVA, která je záložní misí ambiciózních projektů.

Jak je do pořádání konference zapojen inkubátor ESA BIC?

ESA BIC je každoroční klíčovou součástí nejen konference Space2Business, ale i celého festivalu. Na průmyslových dnech bude mít největší pozornosti v rámci ESA BIC Demo Day, během kterého, se představí nově inkubované startupy. Dále se bude konat tzv. pitch competition, v které se utkají již dříve inkubované startupy mezi sebou. Odborná porota pak vyhlásí vítěze na večerní akci Space Gala.

Stále častěji se objevují zprávy o tom, že mladé české firmy mají v oblasti kosmických technologií poměrně úspěch. Jak vzniklo české zapojení do tohoto pokročilého průmyslu? A jaký podle Vás mají kosmické technologie v ČR potenciál do budoucna?

České kosmické firmy u nás začaly vznikat víceméně hned po revoluci. Přelomový rok pro tuzemský kosmický průmysl byl ale rok 2008, kdy jsme se stali členem ESA. To nám otevřelo zcela nové příležitosti. Začali jsme se účastnit mezinárodních misí, získávat zahraniční zakázky a spolupracovat se státy, jejichž kosmický průmysl je vyspělejší, než ten náš.

Potenciál do budoucna vidím obrovský. Vnímám, že je důležité, aby se české firmy začaly více orientovat na oblast komerčního spacu a dokázali vést i vlastní mise financované ze soukromých zdrojů mimo ESA. Myslím, že Česko má v tomto směru opravdu velký potenciál, který je třeba vytěžit, a já doufám, že i třeba festival Czech Space Week k tomu přispívá.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz