Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Bez slavnostního vyhlášení výsledků, zato s rekordním počtem přihlášek. Tak by se dala ve zkratce popsat soutěž Věda fotogenická 2020. Oceněné snímky budou od poloviny prosince 2020 do půlky března 2021 viset v Galerii Věda a umění na Národní třídě v Praze. Otevření výstavy pro veřejnost bude záležet na aktuálních vládních nařízeních.

V sedmém ročníku projektu Věda fotogenická první místo v hlavní kategorii získala fotka lva, který vrhá upřený pohled zpoza žeber mrtvé žirafy. Autorem je Lukáš Vejřík z Biologického centra AV ČR, který ji pořídil během konference Species on The Move v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice. „Fotil jsem z auta, z něhož jsme nesměli vystoupit. Měli jsme štěstí, že se nám taková scéna naskytla,“ říká autor vítězného snímku.

lev

Letošní ročník soutěže, který se vzhledem k všeobecné situaci musí obejít bez slavnostního živého vyhlášení, zaznamenal rekordní počet přihlášek. Porota posuzovala celkem 362 fotografií od 106 zaměstnanců z 34 pracovišť Akademie věd ČR. V roce 2019 to bylo 350 snímků od 98 zaměstnanců. Soutěžilo se stejně jako loni ve třech kategoriích. Z té hlavní, nazvané Věda fotogenická, porota vybrala reprezentativní sérii pro oficiální kalendář Akademie věd ČR a výstavu.

Vedlejší kategorie se zaměřily na volnou tvorbu. První s názvem Živly v přírodě shromáždila fotky, které vědci pořídili při svém pracovním nebo soukromém pobytu v krajině. „Karel Čapek kdysi řekl, že příroda je dílo vesmíru, umění však dílem člověka. Právě fotografie přírodních živlů, tak jak je zachytily fotoaparáty vědců, nabývaly krásy až vesmírné,“ říká předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Druhá vedlejší kategorie obsáhla aktuální téma vědy v karanténě. „Tyto fotografie jsou důkazem nejen toho, že vědci v době pandemie nepolevili ve své badatelské práci, ale i toho, že se na nepříznivou situaci dokázali podívat i s nadhledem a humorem,“ dodává Markéta Pravdová.

Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije! Účastnit se ho mohou pouze zaměstnanci pracovišť AV ČR. Výstupem je zmíněný reprezentativní kalendář sestavený z vybraných snímků a výstava Věda fotogenická, která bude umístěna nejen v Praze, ale také na dalších místech České republiky i ve světě.

Cena pro nejlepší ústav AV ČR – speciální cenu pro ústav AV ČR, jehož pracovníci zaslali nejvíc atraktivních fotek, získalo Biologické centrum AV ČR. Celkem zaslalo do soutěže 40 snímků.

 

 Další oceněné fotografie si prohlédněte v galerii níže.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz